Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΛΠΙΔΑ Κ. ΑΓΡΟΥ ΚΑΙ ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ

1/13/2015 04:14:00 μ.μ.

Στο γήπεδο του Κ. Αγρού, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω εορτών και την παρεμβολή των αγώνων κυπέλλου, αναμετρήθηκαν οι περσινοί πρωταθλητές των δύο Ομίλων της Β΄Κατηγορίας, η Ελπίδα Κ. Αγρού και η ΑΕΚυργίων, μία αγωνιστική πριν τη λήξη του α΄ γύρου. Ο καιρός ήταν πολύ καλός, μετά τις άσχημες ημέρες που προηγήθηκαν, για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο.....

Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, επηρεασμένες, ίσως, από την διακοπή του πρωταθλήματος. Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, μέτριο ποιοτικά, με φάσεις που δεν ανησυχούσαν ιδιαίτερα τους τερματοφύλακες, ώσπου ήρθε το 22΄ και οι φιλοξενούμενοι του Χρ. Ζεκερίδη ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι του Γ. Περσιανλή ανέβασαν στροφές προσπαθώντας για την ισοφάριση που δεν έμελλε να έρθει στο α΄ημίχρονο.
Στην επανάληψη παίχτηκε καλύτερο ποδόσφαιρο με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά και αρκετά νεύρα, όμως, και εντάσεις. Οι της Ελπίδας να προσπαθούν για την ισοφάριση και της ΑΕΚ να κλειδώσουν την νίκη, που θα σήμαινε μεγάλη επιτυχία. Και ήρθε το 91΄ για να πάρει «φωτιά» το γήπεδο! Ο Σαββίδης Χ. επιχειρεί εντυπωσιακή κατά μέτωπο επίθεση, μπαίνει στην περιοχή και πέφτει επάνω στον Καλογήρου. Το πέσιμό του ο διαιτητής το θεώρησε... ανατροπή(!) και έδωσε πέναλτι, εν μέσω έντονων διαμαρτυριών των φιλοξενουμένων, οι οποίοι βλέπουν να εισπράττουν σε δύο συνεχόμενα ματς ανύπαρκτα πέναλτι. Η ισοφάριση είναι γεγονός, όπως και η κόκκινη κάρτα στον Καλογήρου (2η κίτρινη) καθώς και μετά από λίγο και η κόκκινη στον σκόρερ του πέναλτι Σαββίδη Χ.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο 18΄ η πρώτη καλή φάση με τον Κελεσίδη να κάνει κάθετη μπαλιά στον Καρατζόγλου, το σουτ του οποίου αποκρούει με υπερένταση ο τερματοφύλακας, ενώ στο 21΄ ο Κονδύλης πιάνει δυνατό σουτ λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 22' ο Κελεσίδης βρίσκει τον Καρατζόγλου που από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1! Δυο λεπτά αργότερα ο Σεμπελίδης από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να ισοφαρίσει το σκορ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 32΄ ο συμπαίχτης του Παναγιώτογλου εξαπολύει μακρινό σουτ που δύσκολα ο Καγγελίδης με τ' ακροδάχτυλα στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι του. Στο 53΄ το μακρινό σουτ του Σαββίδη Χ. εύκολα μπλοκάρει ο αντίπαλος τερματοφύλακας και στο 63΄ ο Δεληκωστίδης πάνω στη γραμμή αποκρούει σουτ του Δημητριάδη, ενώ στο 70΄ μετά από φάουλ του Σαββίδη Χ. ο Παναγιώτογλου σουτάρει λίγο άουτ και στο ίδιο λεπτό ο Βέργος ταχύτατα βγάζει παράλληλη στον Καρατζόγλου που δεν προλαβαίνει να κάνει το γκολ. Στο 77΄ ο Κελεσίδης βρίσκει πολύ ωραία το Βέργο που σεντράρει επικίνδυνα, για να προλάβει ο Βρασκίδης και να βγάλει με κεφαλιά κόρνερ και στο 80΄ ο Βέργος χάνει μοναδική ευκαιρία. Στο 81΄ ο Καλογήρου πιάνει κεφαλιά εξ επαφής, για να βγάλει ο Κουζμιντσούκ σε κόρνερ πάνω από το δοκάρι του, ενώ στο 83΄ το καλοχτυπημένο φάουλ του Βέργου φέρνει αναστάτωση με φάσεις διαρκείας στα καρέ του Κουζμιντσούκ. Τέλος στο 90΄+, όπως προαναφέραμε ο Σαββίδης Χ. με πέναλτι γράφει το τελικό 1-1