Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ :ΜΕ ΗΤΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΑΠΟΝ ΑΓΙΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟ, ΑΥΡΙΟ Η 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1/13/2015 04:08:00 μ.μ.

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1-0  .

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο μπήκε το 2015 για την πρωτοπόρο της λίγκας Προσοτσάνη, καθώς σ’ ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ηττήθηκε με την ελάχιστη διαφορά (1-0, 65’ Παπαδόπουλος Ν.) από τον Άγιο Αθανάσιο κι έτσι επέτρεψε τους διώκτες της να την πλησιάσουν κάτω από το ψυχολογικό όριο της μίας νίκης (σ.σ. στους δύο βαθμούς).
Αν και ξεκίνησε φουριόζα και σχεδόν από τα αποδυτήρια έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να μπει στη θέση του οδηγού, η ομάδα του Γιώργου Λάλα σταδιακά έδειχνε να εγκλωβίζεται στο αργό τέμπο που ως συνήθως επιβάλλουν στα παιχνίδια του οι γηπεδούχοι του Δημήτρη Βασιλειάδη. Τα συχνά φάουλ, οι διακοπές για μικροτραυματισμούς και οι αψιμαχίες μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου μπήκαν σε 1οπλάνο, με άμεσο αντίκτυπο στο θέαμα το οποίο όσο κυλούσε ο χρόνος όλο και λιγόστευε. Οι 180 περίπου φίλαθλοι στις εξέδρες του δημοτικού γηπέδου του Αγίου Αθανασίου ζήτημα αν είδαν συνολικά 10 με 15 λεπτά ποδόσφαιρο, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.....

Οι «κυανόλευκοι» πάντως ήταν πιο απειλητικοί στο α’ ημίχρονο, κλείνοντάς το με μια επίσης σημαντική ευκαιρία για να πάνε προηγούμενοι στο σκορ στ’ αποδυτήρια, ενώ στο ίδιο διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» περιορίστηκαν σ’ ένα μόλις φάουλ ακριβώς στο ημίωρο με τον Καρίπη να κρατάει το «μηδέν».
Κάτι τέτοιο πάντως δεν κατάφερε να κάνει στην επανάληψη στη μία και μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι μπήκαν στην περιοχή του κι ο Παπαδόπουλος Νίκος με το πλασέ του έδωσε τελικά τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τους πρωτοπόρους στη 2η τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, με το ίδιο μάλιστα σκορ (1-0) όπως και στο γειτονικό Καλαμπάκι προ διμήνου.
Μετά το γκολ ουσιαστικά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, μιας και οι γηπεδούχοι έκλεισαν ερμητικά όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ τους, οι δε φιλοξενούμενοι αν και είχαν την μπάλα στην κατοχή τους δεν είχαν το καθαρό μυαλό κι εν τέλει τους τρόπους να τη φέρουν με αξιώσεις μέσα στην περιοχή του Αθανασιάδη.
Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κοτσάνη αν μη τι άλλο έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της κορυφής, ωστόσο όλα ακόμα εξαρτώνται από το Γιώργο Λάλα και τους παίκτες του, οι οποίοι καλούνται αρχής γενομένης απέναντι στον Ξηροπόταμο την προσεχή Τετάρτη να επανέλθουν πρωτίστως στις επιτυχίες και δευτερευόντως στις καλές εμφανίσεις.
Λεπτό προς λεπτό:
Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 2ο λεπτό ο Πολυχρονίδης βλέπει την κίνηση σαν φορ του Κερασίδη και του «σκάβει» την μπάλα, με τον τελευταίο να τη φέρνει με το στήθος στο αριστερό του πόδι, αλλά ο Αθανασιάδης πραγματοποιώντας έξοδο αποσοβεί το βέβαιο 0-1.
Σουτ στην κλειστή γωνία από τον Παπαδόπουλο Στ. εκτός περιοχής στο 10’ δεν είναι ικανό να αιφνιδιάσει τον Καρίπη που με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
Στα μισά του ημιχρόνου ο Καλαϊτζής συνδυάζεται εκτός περιοχής με τον Πολυχρονίδη, ο οποίος αν και χωρίς οπτικό πεδίο επιχειρεί το φαλτσαριστό δεξί σουτ για να δει την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Σαμαρά κοντράρει στο σώμα του Σκάρογλου, ωστόσο βρίσκει σε ετοιμότητα τον Αθανασιάδη που πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει.
Στο 29’ οι γηπεδούχοι γίνονται απειλητικοί με το Νίκο Παπαδόπουλο να εκτελεί το φάουλ ελαφρώς δεξιά από τον κεντρικό άξονα, πέρασε την μπάλα πάνω από το πολυπρόσωπο τείχος της Προσοτσάνης, όμως ο Καρίπης δύσκολα στην αριστερή του γωνία σώζει την εστία του και στο γύρισμα του Αποστολίδη ο Μπουμπέκης δεν μπορεί να τη βρει και να τη στείλει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Στην τελευταία φάση για το α’ ημίχρονο από την άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη στα όρια της περιοχής ο Ρούσσος με ψηλοκρεμαστό πλασέ θέλησε να σκοράρει, υπολόγισε όμως χωρίς τον Τουμαντζίδη που σαν από μηχανής Θεός έτρεξε γρήγορα στη γραμμή τέρματος και σωτήρια με το κεφάλι παραχώρησε το κόρνερ.
Υποψία ευκαιρίας στο 48’ με τον Καλαϊτζή από αριστερά να εκτελεί το κόρνερ, τον Αστερίου υπό την πίεση του Αποστολίδη ναι μεν να κερδίζει την κεφαλιά, αλλά με κακή τοποθέτηση του σώματος να τη στέλνει παράλληλα και μακριά από τη γραμμή τέρματος.
Στο 55’ ο προωθημένος Σαλπιγκτίδης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Καρίπη να μην ανησυχεί, όμως 10 λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ και το κράτησαν μέχρι τέλους: οgoalΣαλπιγκτίδης μέσα από το ημικύκλιο του κέντρου έφερε με μελέ την μπάλα στο ύψος της περιοχής με τον Μπουμπέκη να κερδίζει την κεφαλιά-ασσίστ για τον αφύλακτο Παπαδόπουλο Νίκο κι ο τελευταίος από οριακή θέση να προλαβαίνει την έξοδο του Καρίπη και με πλασέ να σημειώνει το 1-0 (65').
Πολύ αργότερα και συγκεκριμένα στο 88’ ο Καμπούρογλου σούταρε από τα 25 μέτρα κι ο Καρίπης μπλόκαρε την μπάλα και kokkiniτέλος στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαναρίδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφού κράτησε από τη φανέλα τον Ουζούνογλου που έμπαινε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης και τον έριξε κάτω.
diaititisΔιαιτητής: Κοτσάνης Κωνσταντίνος.
boithos_diaititiΑ’ βοηθός: Ζήρδας Άγγελος.
boithos_diaititiΒ’ βοηθός: Μιμάνης Άρης.
diaititis4ος διαιτητής: Παρασκευούδης Νικόλαος.

ΑΓΙΟΣ
 ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Δημήτρης Βασιλειάδης): 1. Αθανασιάδης, 2. Τουμαντζίδης Αν., 3. Σκάρογλου, 4. Σαλπιγκτίδης, 5. Αποστολίδης, 6. Δημητριάδης, 7. Παπαδόπουλος Ν., 8. Ουζούνογλου, 9. Μπουμπέκης (82’ 18. Τσάκωνας – 89’ 12’ Παναγιώτου), 10. Καμπούρογλου & 11. Παπαδόπουλος Στ. (67’ 17. Isaku)
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Χατζησαββίδης, 3. Γεωργιάδης, 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Κουντσούλια, 7. Καλαϊτζής, 8. Ρούσσος (86’ 16. Μαναρίδης), 9. Σαμαράς (66’ 12. Δικαιόπουλος), 10. Κερασίδης & 11. Πολυχρονίδης.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Άγιος Αθανάσιος – Προσοτσάνη 1 – 0 (65’ Παπαδόπουλος Ν.)
  2. Νέα Αμισός – Ξηροπόταμος 1 – 2 (50’ Αθανασιάδης / 35’ & 90’ Κωνσταντινίδης)
  3. Μοναστηράκι – Χωριστή 1 – 4 (84’ αυτ. Μπουργκής / 26’ & 79’ Ιωσηφίδης, 53’ Αραμπατζής, 60’ Σαββίδης)
  4. Νευροκόπι – Πανδραμαϊκός 3 – 0 (36’ & 65’ Σπυρίδης, 47’ Χριστιανίδης)
  5. Καλλίφυτος – Δοξάτο 1 – 0 (9’ Κυσσίδης Αθ.)
  6. Φωτολίβος – Πετρούσα 0 – 2 (23’ & 74’ Τσιμπλίδης)
  7. Καλαμπάκι – Φτελιά 3 – 1 (40’ & 90’ Κωταΐδης, 83’ Αραμπατζής / 55’ αυτ. Κλόγκιρι)
  8. Καλός Αγρός – Κύργια 1 – 1 (91’ πέν. Σαββίδης / 22’ Καρατζόγλου)