Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ , ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (17/1)

1/15/2015 12:04:00 μ.μ.

«Πρωταθλήτρια χειμώνα» με φωτοβολίδα του Γιώργου Δικαιόπουλου στο 51’ στέφθηκε η Προσοτσάνη, επικρατώντας δίκαια με σκορ 1-0 του Ξηροποτάμου στο φινάλε του α’ γύρου παρουσία περίπου 180 φιλάθλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής». Η ομάδα του Γιώργου Λάλα αντέδρασε άμεσα ως…μεγάλη στην προ τετραημέρου ήττα μέσα στον Άγιο Αθανάσιο κι έχοντας περισσότερες λύσεις με την επιστροφή του Φερφέρη και τις μεταγραφές των Δικαιόπουλου & Χριστοφορίδη, σταδιακά και μετά το «μουδιασμένο» 1οδεκάλεπτο πίεσε τους παίκτες του Μέγα θέλοντας να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ...

Όσες όμως τελικές κι αν επιχείρησαν οι γηπεδούχοι στο α’ 45λεπτο δε βρήκαν ποτέ στόχο (7) και οι ελάχιστες εξ αυτών προς την εστία (2) αποδείχθηκαν εύκολη λεία για τον τερματοφύλακα Κιουμουρτζή.
Ο Ξηροπόταμος στο ίδιο διάστημα απείλησε μ’ ένα μακρινό σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καρίπη στο 20λεπτο και μοιραία το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.
Με την έναρξη της επανάληψης ο 49χρονος τεχνικός ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο το Γιώργο Δικαιόπουλο κι ο τελευταίος τον…δικαιώνει έξι λεπτά μετά: σουτ-κεραυνός από τα 25 μέτρα και πλάγια αριστερά στέλνει την μπάλα να «καρφωθεί» στο αριστερό «παραθυράκι» του εμβρόντητου Κιουμουρτζή για το 1-0 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ!
Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν με άνεση πλην της μεγάλης στιγμής στο 81’ από τον Αλεξίου το προβάδισμά τους κι αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια στις πολλές αντεπιθέσεις που έβγαλαν στο τελευταίο 10λεπτο, σίγουρα θα μπορούσαν να πάνε με λιγότερο άγχος μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον «άρχοντα» της αναμέτρησης.
Στο +4 πλέον οι «κυανόλευκοι» στη στροφή για το β’ γύρο, μπαίνουν στην τελική ευθεία προς την κατάκτηση του μεγάλου στόχου τους, αυτού του πρωταθλήματος, έχοντας πλέον ο Γιώργος Λάλας όλα τα «όπλα» μέσα στη φαρέτρα του, μιας και οι Μαναρίδης & Τσακμακίδης εξέτισαν σήμερα κι επιστρέφουν το Σάββατο στη Χωριστή.
Λεπτό προς λεπτό:
Στο 1ο κόρνερ από πλευράς Προσοτσάνης ο Κερασίδης από δεξιά σημαδεύει στο β’ δοκάρι το Φερφέρη, όμως ο τερματοφύλακας Κιουμουρτζής μπλοκάρει σταθερά στο 7’ την κεφαλιά του και πέντε λεπτά αργότερα ο Καλαϊτζής από την πάσα του Πολυχρονίδη μπαίνει στην περιοχή και σεντράρει χαμηλά προς το πόδι του Κουντσούλια, όμως δε βρίσκει την μπάλα και στην επαναφορά ο Σαμαράς κλείνεται από τρεις αντιπάλους και χάνεται έτσι η ευκαιρία.
Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, ο Τάσος Δημίου επιχειρεί το μακρινό σουτ που βρίσκει σε πλήρη ετοιμότητα τον Καρίπη, με την Προσοτσάνη μέχρι το ημίωρο να δημιουργεί σχεδόν κάθε δίλεπτο και φάση!
Στο 22’ σε φάση καρμπόν μ’ αυτή του 12’ ο Καλαϊτζής και πάλι πλαγιοκοπεί την αντίπαλη άμυνα, αλλά και πάλι ο Κουντσούλια δεν την προλαβαίνει στο…ραντεβού για τα δίχτυα με τον Κιουμουρτζή να μπλοκάρει σταθερά.
Με 40άρα μπαλιά ακριβείας ο Κερασίδης στο 25’ σημαδεύει το Σαμαρά, σέντρα σουτ μετά το άψογο κοντρόλ η μπάλα περνάει δίπλα στο δεξί δοκάρι του Ξηροποτάμου και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καλαϊτζής βρίσκει στο 2ο δοκάρι τον Πολυχρονίδη που με το κεφάλι στρώνει στους αφύλακτους Κουντσούλια και Κερασίδη, η ασυνεννοησία τους όμως δίνει την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Μέγα να μπλοκάρει εύκολα το αδύναμο πλασέ του 2ου.
Δευτερόλεπτα πριν την είσοδο στο ημίωρο ο Κερασίδης με φάουλ φέρνει την μπάλα πίσω από το σημείο του πέναλτι με τον Πολυχρονίδη να κερδίζει την κεφαλιά από το Μαγγανάρη, να τη βλέπει ωστόσο στο πάνω μέρος των διχτύων άουτ.
Στο 30’ μακρινό σουτ του Κερασίδη από τον κεντρικό άξονα περνάει δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Κιουμουρτζή που ήλεγχε πάντως την πορεία της μπάλας.
Φάουλ του Κερασίδη στο 36’ πιο ψηλά απ’ όλους ο Πολυχρονίδης αλλά και πάλι η κεφαλιά του δε βρίσκει στόχο και στην τελευταία καλή στιγμή στο α’ μέρος στο 41’ μετά από μίνι πολιορκία πέριξ της περιοχής του Κιουμουρτζή ο Χατζησαββίδης επιχειρεί το σουτ με την μπάλα να περνάει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.
Η επανάληψη ξεκίνησε με δικαιολογημένες φωνές εκ μέρους της Προσοτσάνης, όταν στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτά της ο Πολυχρονίδης μετά την πάσα του Κερασίδη πλάσαρε προς την εστία, ο Κιουμουρτζής Γ. Κώστας κάνει «τσαφ» και η μπάλα βρίσκει στο αριστερό του χέρι, με το ρέφερι να λέει «παίζεται»!
goalΟι διαμαρτυρίες μετατράπηκαν σε επιφωνήματα χαράς και θαυμασμού στο 51’: ο Δικαιόπουλος παίρνει την μπάλα στο αριστερό άκρο της επίθεσης των γηπεδούχων και συγκλίνοντας προς την περιοχή δοκίμασε το δεξί του πόδι…ε, αυτό ήταν, η  αυτή έφυγε με φοβερή δύναμη κι ακρίβεια κι αναπαύτηκε στο αριστερό «Γ» του ανήμπορου ν’ αντιδράσει τούτη τη φορά Κιουμουρτζή που έμεινα κυριολεκτικά στήλη άλατος…1-0!
Δέκα λεπτά αργότερα το φάουλ του Αλεξίου σημαδεύει τον προωθημένο Τάσο Δημίου που βλέπει τη δύσκολη γυριστή του κεφαλιά να περνάει ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του Καρίπη που ήταν κοντά κι άφησε την μπάλα να περάσει άουτ, ενώ στο 67’ ο Καλαϊτζής σεντράρει με το δεξί για το κεφάλι του Πολυχρονίδη και τον Κιουμουρτζή να μπλοκάρει σταθερά.
Στη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 81’ ο Αλεξίου από την μπαλιά του Καρατάσιου βρέθηκε στο δεξί άκρο της μικρής περιοχής της Προσοτσάνης, άργησε και κλείστηκε από τον Καλαϊτζή κι όταν πλάσαρε ο Καρίπης του είχε κλείσει για τα καλά το υπόλοιπο οπτικό πεδίο και με το τεράστιο κορμί του έσωσε την εστία του από τη βέβαιη παραβίαση.
Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Πολυχρονίδης πιέζει το Σίντο και του κλέβει την μπάλα, πλασάρει πάνω στα πόδια του Κιουμουρτζή και στο ριμπάουντ από το σημείο του πέναλτι ο Σαμαράς τη στέλνει ψηλά άουτ.
Στο 88’ ο νεοεισελθόντας Σταυριανίδης τροφοδοτεί στον κενό χώρο το Σαμαρά που ενώ μπορούσε να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ένδειξη αλτρουισμού πάσαρε πιο δίπλα στον επίσης αφύλακτο Πολυχρονίδη, όμως στην πορεία της μπάλας παρενεβλήθη ο Σίντος παραχωρώντας το κόρνερ.
Τέλος, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κερασίδης τροφοδότησε στο δεξί άκρο της άμυνας του Ξηροποτάμου τον Πολυχρονίδη που θέλησε με φαλτσαριστό πλασέ να «κρεμάσει» τον Κιουμουρτζή, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μέγα.

diaititisΔιαιτητής: Καράκελλες Χρήστος.
boithos_diaititiΑ’ Βοηθός: Σαπανίδης Παναγιώτης.
boithos_diaititiΒ’ Βοηθός: Αθανασίου Στέργιος.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ
 (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Χατζησαββίδης, 3. Γεωργιάδης (66’ 16. Χριστοφορίδης), 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής, 8. Σαμαράς, 9. Κουντσούλια (46’ 12. Δικαιόπουλος), 10. Κερασίδης & 11. Πολυχρονίδης.
ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ (Ζουμπούλης Λαζαρίδης): 1. Κιουμουρτζής Αθ. Κ., 2. Κιουμουρτζής Γ. Κ., 3. Δημίου Γ., 4. Μαγγανάρης, 5. Σίντος, 6. Καρατάσιος, 7. Παϊσίδης (71’ 12. Λουκάς), 8. Δημίου Τάσος, 9. Κωνσταντινίδης, 10. Αλεξίου & 11. Πιστικός.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Προσοτσάνη – Ξηροπόταμος 1 – 0 (51’ Δικαιόπουλος)
  2. Χωριστή – Άγιος Αθανάσιος 2 – 1 (47’ Σαββίδης, 58’ Ιωσηφίδης Αλ. / 83’ Isaku)
  3. Πανδραμαϊκός – Νέα Αμισός 3 – 1 (40’ & 60’ Μπαμπαλής, 47’ Σαϊνίδης / 1’ Αθανασιάδης)
  4. Δοξάτο – Μοναστηράκι 0 – 0
  5. Πετρούσα – Νευροκόπι 0 – 0
  6. Φτελιά – Καλλίφυτος 0 – 3 (17’ Παρουτσής, 68’ Κυσσίδης Αθ., 80ό Ασλαμαζίδης)
  7. Κύργια – Φωτολίβος 3 – 2 (5’, 24’ & 66’ Βέργος / 33’ & 49’ Δικταπανίδης)
  8. Καλός Αγρός – Καλαμπάκι 0 – 3 (21’ Αραμπατζής, 36’ Αραμπατζής, 69’ Ντόβας)