ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ : ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚ ΒΕΛΟΥΧΙ

11/10/2014 09:03:00 μ.μ.

Μυρίκη-ΑΠΟΚ Βελούχι 0-3

Το Βελούχι επέστρεψε στις επιτυχίες και με 3 γκολ
στο δεύτερο μέρος νίκησε ως τυπικά φιλοξενούμενος την Μυρίκη με 0-3.
Το ντέρμπι «στιγματίστηκε» από την φάση του 76ου λεπτού, όπου τραυματίστηκε ο γκολκίπερ της Μυρίκης Στάθης Φακίτσας.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 9 Νοεμβρίου στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι.
Ήταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α΄ Κατηγορίας Ευρυτανίας, έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και καλές καιρικές συνθήκες υπό το βλέμμα περίπου 150 φιλάθλων.
Η Μυρίκη του Σπύρου Κολόκα έμεινε μακριά από την χαρά της νίκης για ακόμη ένα ΠΑΙΧΝΊΔΙ, μένοντας χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Οι «κόκκινοι» έχουν ξανά αρκετά παράπονα από την διαιτησία και κυρίως για την φάση του 76ου λεπτού
. Η Μυρίκη κατάφερε να αμυνθεί καλά στο πρώτο μέρος και να βγάλει εύκολα το πρώτο 45λεπτο με το «λευκό» 0-0.
Στο δεύτερο μέρος παρότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ με δυο γκολ έβγαινε αρκετά συχνά στην επίθεση και είχε δυο δοκάρια με τους: Κώστα Σταμούλη και Άγγελο Παχή.
Η φάση που «ξεσήκωσε» τα πνεύματα έγινε στο 76ο λεπτό όταν ο γκολκίπερ της Στάθης Φακίτσας χτύπησε στο κεφάλι από προβολή του Μπάμπη Καρβέλη και μεταφέρθηκε στην συνέχεια στο νοσοκομείο Καρπενησίου. Στην φάση αυτή ο ρέφερι καταλόγισε γκολ υπέρ του ΑΠΟΚ και απέβαλλε τον Μπάμπη Καρβέλη.
Η Μυρίκη ολοκλήρωσε με 10 παίκτες και με γκολκίπερ τον αμυντικό Κώστα Ζαραβέλη.
Ο ΑΠΟΚ του Λάκη Αναστασόπουλου είχε την κατοχή της μπάλα,ς αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε έχοντας και δοκάρι στο ξεκίνημα με τον Αλέξανδρο Γενιτσαρόπουλο.
Στο δεύτερο μέρος το γρήγορο γκολ του Γιάννη Φλωράκη «έλυσε» τα πόδια των ποδοσφαιριστών
και στην συνέχεια με τέρματα του Άλεξ Μπακαλίδη και του Χάρη Κουτσουπιά (Στην επίμαχη φάση του 76΄) έφτασε στο τελικό 0-3. Το Βελούχι ολοκλήρωσε με 10, αφού αποβλήθηκε ο φορ Μπάμπης Καρβέλης.
Την επόμενη (6η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ παίζει την Κυριακή (16/11) στο Δημοτικό στάδιο με τον Αίολο
και η Μυρίκη υποδέχεται στο ίδιο γήπεδο το Σάββατο (15/11) την Φραγκίστα.
Ο ΑΠΟΚ είναι 2ος με 10 βαθμούς πλέον και η Μυρίκη παρέμεινε 5η μαζί με την Κρέντη έχοντας 3 πόντους.

Συνθέσεις Ομάδων

Μυρίκη (Σπύρος Κολόκας): Φακίτσας, Ζαχαράκης, Κρασιάς Ι.(23΄ λ.τρ. Ζαραβέλης), Γενιτσαρόπουλος Κ., Καλύβας, Κοτρώνης, Φούκας, Παχής, Μπουμπουρής Γ.(Α)(46΄ λ.τρ. Λέρης), Γκορόγιας(68΄ Μαντέκας), Σταμούλης

ΑΠΟΚ Βελούχι (Λάκης Αναστασόπουλος): Αχμέτης, Τσιλιμέκης Δ., Συγκελόπουλος, Λιάγκας, Ξαγάρας, Κουτσουπιάς, Κρίντας, Φλωράκης(85΄ Μπάμπε), Γενιτσαρόπουλος Α., Μπακαλίδης(70΄ Κρασιάς Γ.), Σαϊτης(56΄ Καρβέλης)

Διαιτητής: Λάμπρος Κολοκώτσιος (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Μίλτος Ελ Ταχάν (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Δημήτρης Γιαννιώτης (ΕΠΣ Ευρυτανίας)

Πηγή : EvrytaniaSport: