Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ : ΤΟ ΒΕΛΟΥΧΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, 2-0 ΤΟΝ ΑΙΟΛΟ

11/16/2014 09:25:00 μ.μ.

ΑΠΟΚ Βελούχι-Αίολος 2-0

Το Βελούχι ήταν ο μεγάλος ΝΙΚΗΤΉΣ  του ντέρμπι της Α΄ ΕΠΣΕ.
Νίκησε τον Αίολο με 2-0 και πέρασε μόνο πρώτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Το ντέρμπι του Καρπενησίου έγινε την Κυριακή (16/11) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου.
Ξεκίνησε λίγο μετά τις 3 και ήταν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας Ευρυτανίας.
Έγινε κάτω από συννεφιά και παρουσία περίπου 150 με 170 θεατών.
Ο ΑΠΟΚ του Λάκη Αναστασόπουλου κατάφερε να παρουσιαστεί συγκεντρωμένος στο πιο δύσκολο μέχρι στιγμής ΠΑΙΧΝΊΔΙ του και να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Το Βελούχι προηγήθηκε μόλις στο 17ο λεπτό με τέρμα του Πάνου Λιάγκα, σε ένα ματς που κύλησε στο πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις. Στην επανάληψη ο ΑΠΟΚ βρίσκοντας πολλούς χώρους από τον αντίπαλο διπλασίασε νωρίς τα τέρματα του με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ του Άλεξ Μπακαλίδη στο 52ο λεπτό.
Στην συνέχεια παρότι δημιούργησε ευκαιρίες δεν σκόραρε άλλο τέρμα και έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις, αφού ο Τάκης Σαϊτης νικήθηκε από τον Δημήτρη Κατελούζο.
Ο Αίολος του Κώστα Γουλέτα δεν μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση και μοιραία ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος.
 Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού.
Η ομάδα του Προφήτη Ηλία προσπάθησε να μπει ξανά στο ΠΑΙΧΝΊΔΙ, αλλά δεν έκανε την μεγάλη φάση σε όλο το 90λεπτο, αφού όταν επιτέθηκε ο ΑΠΟΚ ήταν καλά οργανωμένος στην άμυνα.
Στην επανάληψη έδωσε αρκετούς χώρους στον αντίπαλο, ψάχνοντας το γκολ της μείωσης στα τελευταία λεπτά.
Την τελευταία (7η) αγωνιστική του πρώτου γύρου ο ΑΠΟΚ θα αγωνιστεί με τα Άγραφα στο αθλητικό κέντρο την Κυριακή (23/11) και την ίδια μέρα στο Δημοτικό στάδιο ο Αίολος θα παίξει με την Μυρίκη.
 Οι «κυανόλευκοι» «πάτησαν» κορυφή και έφτασαν τους 13 βαθμούς, ενώ ο Αίολος υποχώρησε στην 2η θέση, μένοντας στους 12 βαθμούς.

Οι καλύτερες φάσεις
2΄: Ο Ράμμος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε από καλή θέση, η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό καταλήγοντας κόρνερ από το δεξί δοκάρι του Αχμέτη.
17΄: Ο Γενιτσαρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Κρασιάς πάσαρε στον Λιάγκα, που από κοντά με σουτ στην δεξιά γωνία του Αίολου έκανε νωρίς το 1-0.
20΄: Εκτέλεση φάουλ του Γενιτσαρόπουλου από πλάγια αριστερά πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα του Αίολου.
36΄: Ο Μπακαλίδης πάσαρε στον Κρίντα, που σούταρε εκτός περιοχής και ο Κατελούζος μπλόκαρε σταθερά.
41΄: Μακρινό σουτ του Κουρλού από πλάγια αριστερά πέρασε λίγο έξω από το αριστερό «Γ» του Αίολου.

52΄: Ο Μπακαλίδης από μακρινή απόσταση σούταρε δυνατά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Αίολου, η οποία πρώτη βρήκε και στο δοκάρι (2-0).
56΄: Σουτ του Γούλα εκτός περιοχής μπλόκαρε εύκολα ο πορτιέρο του Βελουχίου.
58΄: Ο Μπακαλίδης γύρισε όμορφα από αριστερά και ο Γενιτσαρόπουλος σούταρε στην κίνηση από τα όρια της περιοχής λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αίολου.
65΄: Ο Νικολάου έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ράμμος σούταρε στο πρώτο δοκάρι και ο Αχμέτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
82΄: Μακρινό σουτ του Μπόνια πέρασε μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Βελουχίου.
83΄: Ο Τσιλιμέκης Δ. με μπαλιά από δεξιά βρήκε τον Σαϊτη, που μπήκε στην περιοχή από αριστερά χωρίς πίεση σούταρε και ο Κατελούζος απέκρουσε σωτήρια.
85΄: Απευθείας χτύπημα φάουλ του Συγκελόπουλου απέκρουσε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Αίολου.
90΄: Ο Τσιλίκας μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ανατράπηκε από τον Κατελούζο, κερδίζοντας το πέναλτι.
91΄: Ο Σαϊτης εκτελεί το πέναλτι στο κέντρο της εστίας, ο Κατελούζος αποκρούει και στην επαναφορά ο ίδιος εξ επαφής σουτάρει ψηλά άουτ.