Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

10/20/2014 01:04:00 μ.μ.

Μια Προσοτσάνη κυριολεκτικά βγαλμένη από την προηγούμενη "χρυσή" της δεκαετία πήρε «καρυδάτο» διπλό νικώντας στο ντέρμπι της 4ης ααγωνιστιΠετρούσα εκτός έδρας παρουσία 600 περίπου φιλάθλων και «πάτησε» για 1η φορά εκεί που θέλει να μείνει μέχρι το φινάλε: στην κορυφή!.....

Με σκόρερ το Γιώργο Πολυχρονίδη στο 37’, ένα γκολ «ποίημα» σε δημιουργία κι εκτέλεση, αλλά και παίκτη λιγότερο στους…πανηγυρισμούς μετά την ανόητη αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Ρούσσου, οι 10 «καμικάζι» του Γιώργου Λάλα έδειχναν πολλοί περισσότεροι από τους αντιπάλους τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Με αλληλοκαλύψεις σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, με αδιάκοπα τρεξίματα και ντουμπλαρίσματα στα μαρκαρίσματα πάνω στους παίκτες της Πετρούσας, η Προσοτσάνη πήρε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 0-1 το τρίποντο κορυφής, σπάζοντας παράλληλα και την πρόσφατη δυσμενή γι αυτήν παράδοση που την ήθελε χωρίς γκολ απέναντι στην αντίπαλό της για…11 περίπου ημίχρονα!
Οι γηπεδούχοι οι οποίοι στο α’ μέρος κι όσο οι δύο ομάδες ήταν…πλήρης αριθμητικά κυριολεκτικά ήταν σε άλλο γήπεδο, πέρα από ένα αδύναμο σουτ εκεί στα μισά του ημιχρόνου δε δικαιολόγησαν επ’ ουδενί τη θέση τους. Μετά το 1ο αναγνωριστικό 20λεπτο όπου Πετρούσα και Προσοτσάνη έψαχναν τα «πατήματά» τους στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σταδιακά πήραν τα ηνία κρατώντας την μπαγκέτα του ρυθμού. Αν μια ομάδα φαινόταν ότι θα μπορούσε να σκοράρει αυτή ήταν η Προσοτσάνη και το κατάφερε στο πλέον καίριο σημείο, λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Όλα πήγαν να «χαλάσουν» στην αποβολή, αλλά ο Γιώργος Λάλας με κοουτσάρισμα για όσκαρ κι έχοντας παίκτες που μπορούν να ανταποκριθούν σε παραπάνω από μία θέσεις, έφερε το ματς στα μέτρα του για την υπόλοιπη σχεδόν μία ώρα παιχνιδιού.
Στην επανάληψη ήταν λογικό οι παίκτες του Μπάμπη Καζεπίδη – που ειρήσθω εν παρόδω είχε κάνει ήδη την 1η διορθωτική κίνηση – να πιέσουν παίζοντας με παίκτη παραπάνω, αλλά κάτι τέτοιο πέραν της ανούσιας κατοχής μπάλας και του παράλληλου passing game δεν είδαμε. Μέχρι το 60’ ο τεχνικός των γηπεδούχων έκανε και τις τρεις αλλαγές του, όμως μόνο από στημένα μπορούσε να απειλήσει, με την Προσοτσάνη στο ίδιο χρονικό σημείο να αμύνεται σθεναρά και να απομακρύνει με σχετική ευκολία οποιαδήποτε επικίνδυνη κατάσταση διαγραφόταν στα καρέ του Καρίπη.
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν δύο φορές κοντά στο 2ο γκολ μπαίνοντας στην 5λεπτη καθυστέρηση, με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Γεωργιτσόπουλου να στέλνει τους πρωταγωνιστές του ντέρμπι στα κάγκελα για να πανηγυρίσουν το τρίποντο με τους φανατικούς φίλους της ομάδας!
Λεπτό προς λεπτό:
Πρώτη καλή στιγμή στο 22’ όταν μετά από συνδυασμό των Παπαδόπουλου και Κωνσταντινίδη ο 2οςμε συρτό σουτ από στα όρια της περιοχής και πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα μακριά άουτ.
Τρία λεπτά αργότερα ο Κερασίδης εκτελεί φάουλ σε θέση μέσα αριστερά με την μπάλα να φτάνει στο β’ δοκάρι, αλλά ο Αστερίου αν και ξεμαρκαρίστηκε έπιασε περισσότερο αέρα και την έστειλε με πλασέ δίπλα στα δοκάρια.
Στο 27’ Κερασίδης και Πολυχρονίδης συνδυάζονται εκτός περιοχής με τον Τσακμακίδη να γίνεται ο αποδέκτης της μπαλιάς, όμως το συρτό σουτ φεύγει μακριά άουτ.
goalΓκολάρα με την υπογραφή του Γιώργου Πολυχρονίδη: στο 37’ ο Παλτζίδης – κορυφαίος των κορυφαίων – «καθαρίζει» έξω από τα καρέ του Καρίπη και προωθεί γρήγορα για τον Κερασίδη, που με πλάτη στην εστία βγάζει ασσίστ για τον Πολυχρονίδη κι ο τελευταίος αφού έκανε το κοντρόλ στη γωνία της περιοχής ζυγίζει το δεξί του πόδι και μ’ ένα άπιαστο φαλτσαριστό σουτ τη στέλνει στο αριστερό «παραθυράκι» του εμβρόντητου Λαμπρινουδάκη…0-1!!!
kokkiniΣτους πανηγυρισμούς ο Ρούσσος αντικρίζει τη 2η κίτρινη κάρτα του κ. Γεωργιτσόπουλου κι αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.
Στο 10λεπτο της επανάληψης ο Κερασίδης κλέβει κάτω από το κέντρο και βγάζει στην κόντρα το Φερφέρη που από δύσκολη θέση θέλησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα ανεπιτυχώς, ενώ στο 65’ ο Παπαδόπουλος φέρνει την μπάλα στην περιοχή, ο Καρίπης με γροθιές διώχνει πάνω στον Κωνσταντινίδη που σουτάρει με τη μία ψηλά άουτ.
Μπαίνοντας στο τελευταίο τέταρτο ο Κωνσταντινίδης απειλεί με άμεση εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα με τον Καρίπη να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα και στο 77’ από το παράλληλο γύρισμα του Παπαδόπουλου ο Παλτζίδης παρακινδυνευμένα με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στο πάνω μέρος των διχτύων κόρνερ.
Φάουλ του Κωνσταντινίδη στο 81’ άσχημη κεφαλιά του Τσιμπλίδη φεύγει άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Παπαδόπουλου πάλι από φάουλ του 1ου από τη γωνία της περιοχής που ναι μεν πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, όμως – ίσως στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων – είδε την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ακριβώς με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Γεωργιάδης  κλέβει την μπάλα για τον Τσακμακίδη που κερδίζει τις κόντρες και μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει με το αριστερό στέλνοντάς την ελάχιστα άουτ.
Τέλος, την ίδια κατάληξη είχε η ατομική ενέργεια του Χατζησαββίδη στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου, με τον ακραίο επιθετικό να στέκεται όρθιος και να βγαίνει μόνος απέναντι στο Λαμπρινουδάκη και να πλασάρει δίπλα στο δεξί δοκάρι.
diaititisΔιαιτητής: Γεωργιτσόπουλος Γεώργιος.
boithos_diaititiΑ’ βοηθός: Ζήρδας Άγγελος.
boithos_diaititiΒ’ βοηθός: Δηλγεράκης Αθανάσιος.
diaititis4ος διαιτητής: Ζουρνατζής Αθανάσιος.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ
 (Μπάμπης Καζεπίδης): 1. Λαμπρινουδάκης, 2. Γουνατίδης (60’ 14. Δεληκωστίδης), 3. Ξενίδης, 4. Γιαννίκης, 5. Κότιος, 6. Κωνσταντινίδης, 7. Παυλίδης, 8. Παπαδόπουλος, 9. Μιχαλάκης (46’ 12. Γάιδας), 10. Τσιμπλίδης & 11. Παπακωνσταντίνου (60’ 18. Σεϊτανίδης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Σαμαράς, 3. Τσακμακίδης, 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής, 8. Φερφέρης, 9. Χατζησαββίδης, 10. Κερασίδης (81’ 13. Γεωργιάδης) & 11. Πολυχρονίδης.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Πετρούσα – Προσοτσάνη 0 – 1 (37’ Πολυχρονίδης)
  2. Δοξάτο – Φτελιά 5 – 2 (10’ Μίγας, 27’ Ιωαννίδης Στ., 58’ & 80’ Θεοφανίδης, 89’ Ιωαννίδης Χαρ. / 7’ Γιάντσογλου, 73’ Χαρετίδης)
  3. Πανδραμαϊκός – Κύργια 0 – 3 (20’ Βέργος, 79’ Καρατζόγλου, 88’ Δημητριάδης)
  4. Χωριστή – Καλός Αγρός 2 – 1 (44’ πέν. Ουζούνης, 82’ Σαββίδης Σ. / 1’ Σαββίδης Χρ.)
  5. Ξηροπόταμος – Καλαμπάκι 1 – 2 (20’ Άρμεν / 6’ πέν. Τζιβανάκης, 90+4 Πετράς)
  6. Άγιος Αθανάσιος – Φωτολίβος 1 – 2 (90’ πέν. Σκάρογλου / 48’ Βεζύρης, 73’ Κουγιουμτζίδης)
  7. Νέα Αμισός – Καλλίφυτος 0 – 4 (9’,72’ & 90+2 Κυσσίδης Αθ., 19’ Ζαμανόπουλος)
  8. Μοναστηράκι – Νευροκόπι 1 – 3 (11’ Γεωργίου / 15’ Βασιλειάδης Αντ., 28’ & 39’ Κεσσόπουλος)