ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΡΟ

ΤΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ , Γ' ΕΘΝΙΚΗ , ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ , ΝΕΑ , ΑΓΩΝΕΣ, ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ , ΑΡΘΡΑ

Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014
0 σχόλια

Α' ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 1-2 (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ- ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

9/21/2014 02:10:00 μ.μ.

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος σημείωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου, περνώντας νικηφόρα από τη Δράμα.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ 1-2: Το πρώτο μέρος κύλησε μέτριο, χωρίς φάσεις. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ επιπόλαιοι, μπήκαν πολύ χαλαρά, πίστεψαν ότι είναι το φαβορί, χωρίς ωστόσο να κάνουν κάτι για να το επιβεβαιώσουν, με αποτέλεσμα να το «πληρώσουν» ακριβά. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έπιασαν σπουδαία απόδοση, όμως ήταν σοβαροί και προηγήθηκαν με δύο γκολ-«δώρα» του αντιπάλου. Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός συνήλθε κάπως, πήρε τον έλεγχο, αλλά κατάφερε μόνο να μειώσει κι έτσι ο Μέγας Αλέξανδρος πανηγύρισε μεγάλη νίκη. Πρέπει να προσέξει στη συνέχεια ο Πανδραμαϊκός και πρώτιστα να καταλάβει πως χρειάζεται πολύς κόπος για να έλθει η επιτυχία. Πριν από το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του αδικοχαμένου 21χρονου διαιτητή, Άρη Καρβούνη. Στο 30΄ και σε μια ανύποπτη φάση, σε «βαθιά» μπαλιά προς την περιοχή των γηπεδούχων, κακή συνεννόηση των Μαριάδη, Αποστολίδη και ο πρώτος με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο τερματοφύλακα (αυτογκόλ). Στο 35΄ ο Λίπο απέφυγε τον Κ.Γ. Κιουμουρτζή και σούταρε για να αποκρούσει ο Κ.Θ. Κιουμουρτζής. Στο 43΄ ανατροπή του Μαγγανάρη από τον Δερμεντζή, σε άλλη μια ανύποπτη φάση και στο πέναλτι ευστόχησε ο Σίντος (0-2). Στο 59΄ σέντρα του Δερμεντζή, κεφαλιά του Πατένταλη, άουτ, στο 62΄ συρτό σουτ του Αλεξίου μπλόκαρε ο Αποστολίδης. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Σαϊνίδη απέκρουσε ο Κ.Θ. Κιουμουρτζής και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Τάσος Δημίου σε κόρνερ, στο 71΄ σέντρα του Αλεξίου, κεφαλιά του Σίντου άουτ. Στο 79΄ ο Σίντος των γηπεδούχων έβγαλε σέντρα και με κεφαλιά ο Πατένταλης έκανε το 1-2, στο 85΄ αποβλήθηκε με 2η κ.κ. ο Σίντος του Ξηροποτάμου. Στο 92΄ έγινε μια μικρή συμπλοκή χωρίς… αιτία και αποβλήθηκαν οι Κ.Γ. Κιουμουρτζής, Σαϊνίδης, που διαπληκτίστηκαν.
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Πανδραμαϊκός του πρώτου μέρους ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση, στην επανάληψη προσπάθησαν οι Λίπο, Πατένταλης. Από τον Ξηροπόταμο διακρίθηκαν Κ.Θ. Κιουμουρτζής, Αν. Δημίου και Μαγγανάρης. Δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής Χατζηαθανασιάδης (Κατσάνης, Παρασκευούδης), τέταρτος ο Φερεσιάδης.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Αποστολίδης, Δερμεντζής, Σίντος, Ιωαννίδης (20΄ λ.τ. Γκαϊδατζής), Παπαθεοδώρου, Μαριάδης, Καραγιαννίδης (68΄ Παυλίδης), Λίπο, Πατένταλης, Σαββίδης (60΄ Καλλιμάνης), Σαϊνίδης.
ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ: Κ.Θ. Κιουμουρτζής, Κ.Γ. Κιουμουρτζής, Α. Δημίου, Μαγγανάρης, Γ. Δημίου, Τριανταφύλλου (64΄ Χαρίσκος), Σίντος, Καρανάσιος, Κωνσταντινίδης, Αλεξίου (77΄ Οικονομίδης), Πιστικός (66΄ Λουκάς).