Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΡΟΣΑΤΣΑΝΗ , 1-3 ΤΗΝ ΟΥΡΑΓΟ ΦΤΕΛΙΑ

2/17/2015 07:15:00 μ.μ.
Ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου και η Προσοτσάνη «κόντρα» στο τι επιτάσσει η συγκεκριμένη εμπορική κατά τ’ άλλα γιορτή, όλο και ξεμακραίνει από τους διώκτες της, έχοντας πλέον απόσταση δύο νικών από τη 2η θέση με την ολοκλήρωση των 2/3 του φετινού μαραθωνίου!
Η ομάδα του Γιώργου Λάλα έπαιξε όσο χρειάστηκε για να φτάσει στο άνετο τρίποντο απέναντι στην ουραγό και δίχως νίκη στο πρωτάθλημα ομάδα του Σπύρου Φιλίππου, με το τελικό 1-3 να αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά ποιότητας και κλάσης μεταξύ Προσοτσάνης και Φτελιάς.....

Παρουσία λίγων φίλων ειδικά από την πλευρά των γηπεδούχων μιας και οι 40-50 «πιστοί» της Προσοτσάνης που την ακολουθούν και μακριά από το «Γεώργιος Μακρής» έδωσαν το παρών, ο 49χρονος τεχνικός των πρωτοπόρων πραγματοποίησε δύο αλλαγές σε σχέση με τον πιο πρόσφατο θρίαμβο επί της Πετρούσας, καθώς στη θέση του τραυματία Γιώργου Χριστοφορίδη ξεκίνησε για 1ηφορά στην αρχική 11άδα ο Σταύρος Μαναρίδης, ενώ κάτω από τα δοκάρια όπως συνέβη και στο αντίστοιχο 6-1 του α’ γύρου κάθισε ο στρατευμένος Γιάννης Σαμουλαδάς. Ο Σπύρος Φιλίππου με λιγοστές επιλογές ως προς τον καταρτισμό ανταγωνιστικής 11άδας επέλεξε τους πιο…ετοιμοπόλεμους για την κόντρα με την Προσοτσάνη και είδε νωρίς τον 1ο σκόρερ του – άσχετα αν χρησιμοποιήθηκε στο κέντρο της άμυνας – Milo να βγαίνει με πρόβλημα τραυματισμού πριν το ημίωρο.
Το 0-2 του α’ ημιχρόνου ήρθε σε ρυθμούς ρελαντί με τον πορτιέρε της Προσοτσάνης ουσιαστικά να μην πιάνει ούτε μία φορά την μπάλα, ενώ και στην επανάληψη το γρήγορο γκολ-φάουλ του νεοεισελθόντα Γιώργου Δικαιόπουλου ήταν το πλέον ιδανικό σενάριο για τον τεχνικό της Προσοτσάνης, ούτως ώστε να περάσει σταδιακά στον αγωνιστικό χώρο τους Ηλία Σταυριανίδη και Κώστα Καρακάση.
Ο Βασίλης Γιάντσογλου προστέθηκε στη λίστα των «πρώην» που σκόραραν κατά της Προσοτσάνης με φανέλα άλλης ομάδας φέτος στο τελευταίο 10λεπτο για το τελικό όπως έμελλε 1-3, την ίδια ώρα που το Καλαμπάκι αποκτούσε συγκάτοικο στη 2η θέση την Πετρούσα μετά την ισοπαλία του απέναντι στον Πανδραμαϊκό κι ενώ οι δυο τους θα αναμετρηθούν το προσεχές Σάββατο…
Λεπτό προς λεπτό:
Στο 6’ ο Φερφέρης βγάζει σε θέση έξω δεξιά τον Χατζησαββίδη που μπήκε υπό την πίεση του Αγελαδάρη μέσα στην περιοχή, όμως το συρτό του σουτ πέρασε ένα μέτρο δίπλα στο δοκάρι του Κάπκα.
goalΗ Προσοτσάνη ανοίγει το σκορ στο 9’: η μπάλα γύρισε από αριστερά προς τα δεξιά με τον Χατζησαββίδη να αναλαμβάνει να περάσει την κάθετη για τον Πολυχρονίδη κι ο τελευταίος με ωραίο εν κινήσει διαγώνιο σουτ νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1!
Τρία λεπτά αργότερα ο Χατζησαββίδης δοκιμάζει το αριστερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να μη βρίσκει στόχο και στο 18’ο Καλαϊτζής σημαδεύει στην κίνηση το σκόρερ του 0-1, όμως το πλασέ του προ του εξελθόντα τερματοφύλακα της Φτελιάς περνάει μόλις άουτ.
Ο Πολυχρονίδης στο 24’ από την μπαλιά του Κερασίδη βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Κάπκα να του κλείνει γρήγορα το οπτικό πεδίο, ο 1ος περνάει την πάσα στον αφύλακτο Τσακμακίδη που καθυστερεί τόσο όσο να δώσει την ευκαιρία στον Τάνιο να του βάλει την κόντρα και να παραχωρήσει το κόρνερ.
Από την εκτέλεσή του ο Καλαϊτζής σημάδεψε το κεφάλι του Αστερίου που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Δύο λεπτά μετά το ημίωρο η παράλληλη σέντρα από αριστερά του Τσακμακίδη βρίσκει με κακή ισορροπία σώματος τον Πολυχρονίδη που καταφέρνει ωστόσο να πασάρει με το τακουνάκι τον Χατζησαββίδη κι ενώ όλοι σηκώθηκαν από τη θέση τους να πανηγυρίσουν το 0-2 ο Κοπαράνης σαν από μηχανής Θεός με το κεφάλι πάνω στη γραμμή τέρματος παραχωρεί το κόρνερ.
Στο 41’ κι από το 4ο κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Καλαϊτζής παίζει το «ένα-δύο» με τον Χατζησαββίδη με την μπάλα να φτάνει στη γωνία της περιοχής στον Κερασίδη, το σουτ του οποίου περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
goalΗ ομάδα του Γιώργου Λάλα πήγε προηγούμενη στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, καθώς στο 45’ ο Κερασίδης με φάουλ από μέση απόσταση έφερε την μπάλα στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας κι εκεί ο προωθημένος Παλτζίδης με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 0-2!
1η επίσκεψη στα καρέ του Σαμουλαδά για τους γηπεδούχους στο 46’ όταν από το «ένα-δύο» των Γιάντσογλου & Φερσιζίδη ο 2ος σούταρε χλιαρά στα χέρια του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.
Στο 50’ ο Κερασίδης εκτελεί το κόρνερ από δεξιά αλλά ο Πολυχρονίδης δε βρίσκει στην κεφαλιά που επιχείρησε.
goalΈνα λεπτό όμως αργότερα η Προσοτσάνη αυξάνει το δείκτη του σκορ: ο Δικαιόπουλος αναλαμβάνει να εκτελέσει το φάουλ στην προέκταση της γωνίας της περιοχής του Κάπκα κι αφού πέρασε την μπάλα πάνω από το ανθρώπινο τείχος, «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-3!
Τετ α τετ του Πολυχρονίδη μετά την ασσίστ του Παλτζίδη στο 55’ με την μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Φτελιάς και στο 58’ ο 1ος παίζει το «ένα-δύο» με τον Χατζησαββίδη που ξαναδέχεται την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και η μπάλα καταλήγει άουτ.
Πολύ αργότερα και συγκεκριμένα στο 78’ από το κόρνερ του Δικαιόπουλου οι φιλοξενούμενοι παίζουν βόλεϊ μέσα στην περιοχή της Φτελιάς, αλλά ο Κάπκας μπλοκάρει σταθερά την κεφαλιά του Πολυχρονίδη.
goalΟι γηπεδούχοι μείωσαν για το τελικό σκορ στο 83’, σε μια φάση που ξεκίνησε από αριστερά και τη σέντρα του Αγελαδάρη να μην απομακρύνει ο Σαμουλαδάς κι ο Γιάντσογλου με συρτό πλασέ και παρά την προσπάθεια του Φερφέρη που πρόλαβε να κλείσει τη γωνία, βρήκε τρόπο να περάσει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3!
Στο 88’ οι Σταυριανίδης και Παλτζίδης συνδυάζονται από αριστερά, ο 2ος σεντράρει στο ύψος του πέναλτι κι ο νεοεισελθόντας Καρακάσης παρ’ ολίγο να χριστεί σκόρερ, όμως η σκαστή κεφαλιά του θα φτάσει χωρίς πολλή δύναμη στα χέρια του Κάπκα.
Τέλος, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιωαννίδης θα βγει νικητής από την προσωπική μονομαχία με τον Αστερίου, όμως ο Σαμουλαδάς μπλόκαρε σταθερά.

diaititisΔιαιτητής: Μαμσάκος Θεόδωρος.
boithos_diaititiΑ’ Βοηθός: Μικρούλης Γεώργιος.
boithos_diaititiΒ’ Βοηθός: Μαρμαρίδης Αναστάσιος.

ΦΤΕΛΙΑ
 (Σπύρος Φιλίππου): 1. Κάπκας, 2. Ματζιώρης, 3. Αγελαδάρης, 4. Milo (λ.τρ. 26’ 14. Κοπαράνης), 5. Λεονταρίδης, 6. Σαββίδης, 7. Τάνιος (λ.τρ. 73’ 12. Γατίδης), 8. Γιάντσογλου, 9. Ιωαννίδης, 10. Φερσιζίδης & 11. Συναγνού (54’ 13. Σωτηριάδης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Σαμουλαδάς, 2. Χατζησαββίδης (86’ 18. Καρακάσης), 3. Γεωργιάδης, 4. Αστερίου, 5.Παλτζίδης, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής (46’ 12. Δικαιόπουλος), 8. Μαναρίδης, 9. Τσακμακίδης (67’ 17. Σταυριανίδης), 10. Κερασίδης & 11. Πολυχρονίδης.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Φτελιά – Προσοτσάνη 1 – 3 (83’ Γιάντσογλου / 9’ Πολυχρονίδης, 45’ Παλτζίδης, 51’ Δικαιόπουλος)
  2. Πετρούσα – Κύργια 3 – 2 (20’ πέν. Μιχαλάκης, 32’ Κωνσταντινίδης, 45’ Ασλανίδης Μιχ. / 65’ πέν. Δημητριάδης, 67’ Σεϊτανίδης)
  3. Δοξάτο – Καλός Αγρός 2 – 0 (36’ Ζάχαρης, 70’ Παπαδόπουλος Θ.)
  4. Πανδραμαϊκός – Καλαμπάκι 1 – 1 (35’ Μάλλιος / 44’ Ντόβας)
  5. Χωριστή – Φωτολίβος 2 – 1 (1’ Ουζούνης, 80’ Αραμπατζής / 35’ πέν. Βασιλειάδης)
  6. Ξηροπόταμος – Καλλίφυτος 2 – 1 (7’ Κωνσταντινίδης, 34’ Kunchulia / 90’ Παρουτσής)
  7. Άγιος Αθανάσιος – Νευροκόπι 0 – 1 (18’ Χριστιανίδης)
  8. Μοναστηράκι – Νέα Αμισός 3 – 1 (45’ Ξυγιντζής, 50’ Παπαγεωργίου, 81’ Κιάκος / 18’ Νικολαΐδης)