Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ , ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1/17/2015 08:48:00 μ.μ.

Απολαυστικός ο Ακρίτας
ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ-ΚΥΡΓΙΑ 4-1: Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου επέστρεψε στις νίκες, με άνετη επικράτηση επί των Κυργίων. Η ομάδα του Θεοφύλακτου Νικολαϊδη κατάφερε να «καθαρίσει» τον αγώνα από το πρώτο μέρος, χάνοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Δύο γκολ σημείωσε ο Χρήστος Χριστιανίδης (20΄, 37΄ με ισάριθμα πλασέ), από ένα γκολ ο (εορτάζων) Αντώνης Βασιλειάδης (44΄ με βολέ από πλάγια θέση) και ο Κοσμάς Μουσμουλίδης (90΄ με σουτ εντός περιοχής). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 25΄ με κοντινή προβολή του Καρατζόγλου. Καλός ο διαιτητής Ραβίκαλης, με δύο κίτρινες κάρτες (22΄, 49΄) αποβλήθηκε ο Αρβανιτίδης.
ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ: Βεζυρίδης, Κεσόπουλος, Χατζηλαζαρίδης, Μουσμουλίδης, Ξανθόπουλος, ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΔΗΣ (80΄ Ακριτίδης), Αντ. Βασιλειάδης, Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ, Σπυρίδης (46΄ ΤΣΕΠΝΙΔΗΣ), ΚΙΟΣΕΟΓΛΟΥ, Αγάπωφ (83΄ Παπαδόπουλος).
ΚΥΡΓΙΑ: Καγκελίδης, Πρίτσιου (56΄ Πατέρας), Μακρυγιάννης, Πεντεζίδης, Καλογήρου, Ζούφι (46΄ Λαζαρίδης), ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ, Δημητριάδης, Βέργος, Κελεσίδης, ΚΑΡΑΤΖΟΓΛΟΥ (71΄ Σαχπάζης).

«Βγαίνει» το ζευγάρι του τελικού
Μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει στους επαναληπτικούς ημιτελικούς κυπέλλου που διεξάγονται την Τετάρτη. Αγωνίζονται Φωτολίβος-Νευροκόπι (πρώτο ματς 1-1) και Άγιος Αθανάσιος-Πανδραμαϊκός (πρώτο ματς 1-0 υπέρ του Μεγάλου Αλεξάνδρου).
16η αγωνιστική A” Κατηγορία  ΤΕΛΙΚΑ

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
0
 2
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
45′(πεν) Φερφερής, 82′ Κερασίδης
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
 2
Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
41′ Παπαθεοδώρου, 75′ Σαϊνίδης
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
85′ κοκ. Δημητριάδης
 1
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
86′ Μίγας
ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ
 3
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
22′ Παπακω/νου, 70′ Κων/δης, 75′ Παυλίδης Δ.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ
43′/82′ Σαλονικίδης, 46′(πεν) Κιάκος
 0
ΑΡΗΣ ΦΤΕΛΙΑΣ
ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
20′/37′ Χριστιανίδης, 44′ Βασιλειάδης Αντ., 90′ Μουσμουλίδης
Α.Ε.ΚΥΡΓΙΩΝ
25′ Καρατζόγλου, 51′ κοκ. Αρβανιτίδης
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ
 0
ΕΛΠΙΔΑ Κ.ΑΓΡΟΥ
28′ κοκ. Κονδυλίδης
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
17′(πεν)/77′ Τζιβανάκης, 48′ Κοταϊδης
3
 0
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ
16′ κοκ. Δημητριάδης

«Αεράτη» η Προσοτσάνη
Παίζοντας αποφασιστικά και έξυπνα, πήρε πολύτιμη νίκη στη Χωριστή, ανακόπτοντας το σερί νικών του Ορφέα
Παίζοντας με τον «αέρα» της πρωτοπόρου, η Προσοτσάνη σημείωσε πολύ σημαντική και δίκαιη νίκη στη Χωριστή, διατηρώντας την πρώτη θέση, με διαφορά 4 βαθμών.

ΧΩΡΙΣΤΗ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0-2: Μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους και σε ιδανικές καιρικές συνθήκες έγινε ο αγώνας. Οι φιλοξενούμενοι φαινόταν ότι «πατούσαν» καλύτερα και με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο, έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την άμυνα και έβγαιναν μπροστά με αξιώσεις, καταφέρνοντας να ανακόψουν το νικηφόρο σερί του Ορφέα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σε καλή μέρα τα ατού τους, στο πρώτο μέρος προσπαθούσαν ανορθόδοξα να δημιουργήσουν ευκαιρίες, στην επανάληψη βελτίωσαν την εικόνα τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα.  Στο 4΄ σπρώξιμο στην περιοχή στον Πολυχρονίδη, που έπεσε κάτω και δίκαια η Προσοτοσάνη ζήτησε πέναλτι, που όμως δε δόθηκε. Στο 13΄ ο Σαββίδης υπό πίεση, έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ, άουτ, στο 21΄ φάουλ του Φερφέρη, απέκρουσε ο Πιτσακτσής, η μπάλα έφθασε στον Πολυχρονίδη, που αιφνιδιάστηκε και από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, φάουλ από πλάγια του Ουζούνη και ο Καρύπης, παρόλο που είχε κλειστό το οπτικό πεδίο, απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Στο 42΄ «κεραυνός» του Τσακμακίδη στο οριζόντιο δοκάρι, στο 45΄ και σε καθοριστικό σημείο της συνάντησης, ο Πολυχρονίδης γύρισε στην περιοχή με το κεφάλι την μπάλα, που βρήκε στο χέρι του Μελισσίδη. Δόθηκε σωστά πέναλτι και ευστόχησε ο Φερφέρης. Στο 48΄ ο ΓΣΠ είχε δεύτερο δοκάρι, πάλι με τον Τσακμακίδη, το συρτό, αριστερό σουτ του οποίου βρήκε αυτήν τη φορά στη «ρίζα» της κάθετης δοκού. Στο 52΄ μονοκόμματο σουτ του Κερασίδη μπλόκαρε ο Πιτσακτσής, στο 58΄ ο Καλαϊτζής τροφοδότησε τον Τσακμακίδη, που σούταρε σε πόδι αμυντικού κι η μπάλα βγήκε κόρνερ. Στο 63΄ ατομική προσπάθεια και σουτ του Ουζούνη, ο Καρύπης απέκρουσε σε κόρνερ, στο 74΄ φάουλ του Ουζούνη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Καρύπης. Στο 82΄ ο Κερασίδης με μακρινό, ψηλοκρεμαστό σουτ, «κρέμασε» τον Πιτσακτσή (0-2), σδτο 86΄ βολίδα του Πολυχρονίδη έδιωξε σε κόρνερ ο Πιτσακτσής.
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τη Χωριστή ξεχώρισαν οι Ουζούνης, Μ. Ιωσηφίδης, Μελισσίδης, από την Προσοτσάνη οι Αστερίου, Χριστοφορίδης, Τσακμακίδης, Καλαϊτζής. Με λάθη η διαιτησία του Π. Παρχαρίδη (Τσακίρης, Κετσιμπάσης), τέταρτος διαιτητής ο Χατζηαθανασιάδης.
ΧΩΡΙΣΤΗ: Πιτσακτσής, Τσιρίτης (41΄ λ.τ. Παπαεμμανουήλ), Μελισσίδης, Παπαδόπουλος, Α. Ιωσηφίδης (68΄ Σκριτζόβαλης), Μ. Ιωσηφίδης (86΄ Βουλόδημος), Ουζούνης, Περσιανλής, Σαββίδης, Αραμπατζής, Στ. Καρίπης.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Καρύπης, Χατζησαββίδης (59΄ Δικαιόπουλος), Γεωργιάδης (84΄ Σαμαράς), Παλτσίδης, Αστερίου, Φερφέρης, Καλαϊτζής, Χριστοφορίδης, Τσακμακίδης, Κερασίδης (90΄ Μαναρίδης), Πολυχρονίδης.
ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές συμφώνησαν στις δηλώσεις τους:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΛΑΣ (Προσοτσάνη): Γνωρίζαμε πως έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια φορμαρισμένη ομάδα, που προερχόταν από σερί θετικών αποτελεσμάτων. Η Χωριστή έχει μια από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις στην κατηγορία, επομένως έπρεπε να είμαστε προσεκτικοί στο παιχνίδι μας. Ελέγξαμε στην άμυνα τους επιθετικούς του αντιπάλου και είχαμε ευκαιρίες. Οι ομάδες ήταν ισορροπημένες στο γήπεδο, όμως εμείς είχαμε τις καλές τελικές προσπάθειες, δοκάρια, 2 γκολ και τελικά κερδίσαμε δίκαια. Η Χωριστή είναι πολύ καλή ομάδα, δείχνει δύναμη και πάθος σε όλα τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, μας περιμένει δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να δείξουμε χαρακτήρα. Καλή συνέχεια στον Δημήτρη και στην ομάδα του.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (Χωριστή): Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, ήταν ένα ντέρμπι με δύναμη και πάθος και από τις δύο ομάδες. Η Προσοτσάνη είχε καλύτερη επιθετική συμπεριφορά, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα, εμείς δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε το σερί των καλών αποτελεσμάτων, αφού το ποδόσφαιρο που αποδώσαμε δεν ήταν ανάλογο με προηγούμενες εμφανίσεις μας. Η νίκη της Προσοτσάνης ήταν δίκαιη, έχει έμπειρη ομάδα, σοβαρή και πειθαρχημένη, με ποιοτικούς παίκτες.