ΕΠΣ ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗΣ : ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ , ΚΕΡΑΥΝΟ ΚΑΙ ΜΑΡΚΟ , ΔΙΑΡΜΑΤΥΡΙΑ ΜΑΧΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

10/20/2014 02:16:00 μ.μ.

ΔΟΞΑ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ 0–1

Με γκολ του Πρίφτη στο 72’ ο Κεραυνός νίκησε την Δόξα στο Κορωπί 1-0.
Στο τέλος του αγώνα εκπρόσωπος του Κεραυνού εξύβρισε και κτύπησε τον προπονητή της Δόξας Αντώνη Καρπούζα, ενώ απειλήθηκε επεισόδιο με τον ποδοσφαιριστή Ανδρεάδη και τους διαιτητές… Παράγοντας του Κεραυνού μας δήλωσε ότι η ομάδα του έχει παράπονα από την διαιτησία. Η Δόξα διαμαρτύρεται για κακή συμπεριφορά των φιλοξενουμένων.
Διαιτητές: Αντ. Βλάχος – Λάμπρου, Πολυδωρόπουλος.
ΔΟΞΑ: Παππάς, Καζαντζής (46' Στ. Παπαδόπουλος), Λιούμης, Θεοχάρης, Αναγνώστου, Αμπεντινάι (60' Ντούνης), Ντε Σόουζα (46’ Σύρος), Ανδρεάδης, Δάβαρης, Κοτζάι, Ψαράκης.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Χαντζαράς, Ελευθερίου (46' Εφραιμίδης), Κατσίκης, Λιάπης, Κετέογλου, Πρίφτης (88' Σκούφος), Ρώμας, Μπουτσάι, Σεΐντι, Μπρότσι (73' Πάλλης), Κ. Λυμπερόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟ  : 0-2

Νέα εντυπωσιακή εκτός ἐδρας νίκη της Μαρκό, μετά από εκείνη που πέτυχε προ εβδομάδος στην Παλλήνη. Αυτή την φορά νίκησε με 2-0 τον τοπικό Ολυμπιακό, στον Άγιο Στέφανο!
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εκνευρισμένοι επειδή δέχθηκαν γκολ στο 16’ από τον Μουσαράι (0-1), κι έχαναν συνεχώς μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν…
Ακόμη και πέναλτυ κέρδισαν στο 30’ αλλά το κτύπημα του Τσέλια, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας Γερογιάννης.
Στο ίδιο περίπου σενάριο εξελίχθηκε και στο β’ ημίχρονο, αλλά με μικρότερη πίεση του Ολυμπιακού επί της Μαρκό, που βρήκε χώρους και με αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνη. Πέτυχε μάλιστα το 0-2 με σκόρερ τον Ζώκο στο 72’.
Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ούτε να μειώσουν την διαφορά!
Είναι χαρακτηριστικό της δύναμης που επικράτησε στην αναμέτρηση, ότι ο διαιτητής έδειξε 10 κίτρινες κάρτες (από 5 σε κάθε ομάδα)!
Διαιτητές: Κορδολαίμης – Δ. Τζαφόλιας, Τσαλίκογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χανδρινός, Μπαλωμένος, Σεβδαλής, Βιδάλης (73' Μπερμπάντης), Αρκουμάνης, Ιατρού, Τσέλια, Κάππος, Ζυγούρης (60' Βαζέχα), Χρ. Τσεβάς, Παπαγεωργίου (46' Κ. Τσεβάς).
ΜΑΡΚΟ: Γερογιάννης, Πατσαούρας (46' Ζαφειρόπουλος), Σιδέρης, Κωστής, Τσετβερίκοβ, Κάλης, Γαλάνης (87' Πάπας), Δημητρίου, Ραβανός, Μουσαράι, Καλαβρός (57' Ζώκος)

ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ – ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 1–0

Tα Γλυκά Νερά έπαιξαν αρκετά καλά για να πετύχουν ένα γκολ και να πάρουν μια δύσκολη νίκη επί της σφριγηλής Μάχης με 1-0. Το πολύτιμο τέρμα σημείωσε στο 37’ με σουτ εκτός περιοχής ο Βάρδας. Νωρίτερα (18’) ο Λευτ. Παπαδόπουλος είχε δοκάρι σε μια από τις πολλές ευκαιρίες της Μάχης.
Οι πρωτοπόροι και αήττητοι δεν δέχθηκαν γκολ για 7ο παιχνίδι και ο τερματοφύλακας Τσούκας επενέβη σωτήρια όπου και όποτε χρειάσθηκε. Έχασαν κι αυτοί αρκετές ευκαιρίες και είχαν δοκάρι με τον Νάνο στο 70᾿.
Διαιτητές: Αντιπαριώτης – Ρούντος, Πανούτσος.
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ: Τσούκας, Λάβδας, Χρ. Αντωνόπουλος, Αξιώτης, Κοντζιάς, Βάρδας, Γιαννούλης, Γάσπαρης (55’ Τετώρος), Μουτζακάς (85' Μπουλούμπασης), Νάνος, Ντεντέους (77' Προβίδης).
ΜΑΧΗ: Τσούνης, Τσέλας, Καλλιακούδας, Πάσσαρης, Χατζηπέτρος (88' Καχόπουλος), Καραλής, Σωτηριάδης, Νταής (82' Παρούσος), Σένε (77' Μεταξάς), Μίχας, Ελ. Παπαδόπουλος.

Με ανακοίνωση – δελτίο Τύπου που εξέδωσε το Δ.Σ. της Μάχης Μαραθώνος, επισημαίνεται ότι: «Όσον αφορά τον αγώνα της Μάχης στα Γλυκά Nερά, ο διαιτητής κ. Αντιπαριώτης, ο οποίος ορίσθηκε σε μία εβδομάδα για δεύτερη φορά σε αγώνα της ομάδας μας (βοηθός στην εμβόλιμη), επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο, διότι ο ποδοσφαιριστής της γηπεδούχου ομάδας Γιαννούλης, με κίτρινη κάρτα από το 22’ λεπτό, μάρκαρε βίαια και αντικανονικά (με κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα αθλητή μας) στο 30’ λεπτό και ο ανωτέρω διαιτητής για να μην δείξει δεύτερη κίτρινη κάρτα ή απ’ ευθείας κόκκινη, δεν αποφάσισε ούτε καν το σφύριγμα του φάουλ, όπως ορίζει ο κανονισμός.
Επίσης, στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρέφερυ συνεχίζοντας την ίδια επιστημονική διαιτησία, δεν έδειξε το σημείο του πέναλτυ στο 60’ λεπτό, σε ανατροπή του Παπαδόπουλου.
Εκτός όλων των ανωτέρω, κι ενώ η ομάδα μας πίεζε για την ισοφάριση, ξαφνικά στο 85’ λεπτό λειτούργησε το ποτιστικό σύστημα του σταδίου για τρία λεπτά, ο αγώνας διεκόπη και ο διαιτητής δεν τήρησε τις ανάλογες καθυστερήσεις για το συμβάν.
Ευχαριστούμε το Δ.Σ. των Γλυκών Νερών για την άψογη φιλοξενία, όπως και τους φιλάθλους τους, για την συμφωνία των απόψεων όσον αφορά στην επίμαχη φάση του πρώτου ημιχρόνου».