Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2014

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Η ΠΕΤΡΟΥΣΑ 3-1 ΤΟΝ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ

10/11/2014 10:53:00 μ.μ.

Νέα νίκη σημείωσε η Πετρούσα, που πήρε το ντέρμπι με τον Πανδραμαϊκό, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.
ΠΕΤΡΟΥΣΑ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 3-1: Δείχνοντας πειθαρχημένο σύνολο, στηριζόμενη στην εμπειρία των παικτών της, αλλά και με καθολική υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα έφθασε δίκαια στη νίκη, ανατρέποντας το σκορ. Από την άλλη μεριά, ο Πανδραμαϊκός μπήκε σοβαρά στο παιχνίδι, είχε ένα καλό πρώτο τέταρτο, έχασε σημαντική ευκαιρία πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη η απόδοσή του έπεσε αισθητά και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Μελανό σημείο η αποβολή του τερματοφύλακα Αποστολίδη, αρχηγού του Πανδραμαϊκού, στο 90΄: είχε προηγηθεί προσπάθεια του Ξενίδη, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονταν ότι δεν τήρησε το φερ-πλέι (ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Σαϊνίδης) και στη συνέχεια ο
Αποστολίδης έτρεξε μέχρι τη σέντρα για να «ζητήσει τα ρέστα», με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ήταν ένα κρούσμα απειθαρχίας, ένα γεγονός που δεν τιμά την ιστορική ομάδα του Πανδραμαϊκού και σίγουρα απορίας άξιο είναι ότι δεν υπήρχε κανείς παράγοντας στον πάγκο των φιλοξενούμενων (που ενδεχομένως να είχε παρέμβει και να προλάβαινε τη δυσάρεστη εξέλιξη).
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 10΄ πολύ ωραία μπαλιά του Σαββίδη στον Βάντση, που τροφοδότησε τον Υψηλό, εκείνος έβγαλε συρτή σέντρα και με πλασέ ο Δερμεντζής πέτυχε το 0-1. Στο 22΄ σουτ του Παπακωνσταντίνου μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ, στο 30΄ σέντρα του Γουνατίδη και ο έμπειρος Τσιμπλίδης με ωραία, γυριστή κεφαλιά, ισοφάρισε. Στο 44΄ ο Λίπο είδε τον τερματοφύλακα εκτός θέσης, επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πατένταλης έκανε επιθετικό φάουλ και χάθηκε η ευκαιρία. Στο 46΄ ο Τσιμπλίδης με συρτό σουτ έκανε το 2-1, στο 53΄ ο Παυλίδης απέφυγε και τον Αποστολίδη (3-1). Στο 61΄ πάσα του Παπαδόπουλου στον Γάιδα, που από ευνοϊκή θέση σούταρε άουτ, στο επόμενο λεπτό ο Υψηλός απέναντι από τον Λαμπρινουδάκη, πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 78΄ ο Αποστολίδης απέκρουσε ωραία στο τετ-α-τετ του Παυλίδη, στο 86΄ ο Λίπο τροφοδότησε τον Σαϊνίδη, που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από την Πετρούσα κανείς δεν υστέρησε σε απόδοση, κορυφαίοι οι Παπαδόπουλος, Δ. Κότιος και Τσιμπλίδης. Από τον Πανδραμαϊκό διακρίθηκε ο Λίπο και στο πρώτο ημίχρονο ο Σαββίδης. Καλή η διαιτησία του Πουλικίδη (Τσιακίρης, Χατζηνάκος), τέταρτος διαιτητής ο Χορόζογλου.
ΠΕΤΡΟΥΣΑ: Λαμπρινουδάκης, Γουνατίδης, Ξενίδης, Γιαννίκης, Κότιος, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Δεληκωστίδης (46΄ Γάιδας), Τσιμπλίδης (81΄ Δροσίδης), Παπακωνσταντίνου (63΄ Μιχαλάκης).
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Αποστολίδης, Δερμεντζής, Σίντος, Μαριάδης, Πατένταλης, Καραγιαννίδης, Σαϊνίδης, Λίπο, Βάντσης (60΄ Καλλιμάνης), Σαββίδης (71΄ Γκαϊδατζής), Υψηλός (85΄ Γεωργιάδης).

3η αγωνιστική A” κατηγορία  ΤΕΛΙΚΑ
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
47′ Πολυχρονίδης, 82′ Κονσούλια
 2
 0
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
30′/46′ Τσιμπλίδης, 53′ Παυλίδης Δ.
 3
 1
Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
20′ Δερμετζής Ζ.
ΑΡΗΣ ΦΤΕΛΙΑΣ
76′ Χαλαϊζιδης
 1
 5
ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
11′ Ουζούνης, 48′/85′/90′ Σαββιδης, 81′ Περσιανλής
Α.Ε.ΚΥΡΓΙΩΝ
35′ Καρατζόγλου Μ.
1
 1
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
22′ Πιστικός
ΕΛΠΙΔΑ Κ.ΑΓΡΟΥ
20′ Σαββίδης Χρ., 57′ Παπαδόπουλος Θ.,
 3
 1
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
50′ Σαλπιγκτίδης
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
20′ Λεονταρίδης, 49′ Παπαλιάς
2
 0
ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ
22′ Βασιλειάδης, 51′ Βεζύρης
 2
 0
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ
ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
24′/74′ Σπυρίδης, 45+” Τσενεκλίδης Λ., 65′ Χριστιανίδης