ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ : Η ΠΡΟΗΜΕΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ( ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ)

Διεξήχθησαν χθες  σε Κορώνη, Κυπαρισσία, Πύλο και Φιλιατρά οι τέσσερις πρώτοι προημιτελικοί του Κυπέλλου της ΕΠΣ Μεσσηνίας.
Τα αποτελέσματα των αγώνων της πρώτης αγωνιστικής του 4ου γύρου έχουν ως εξής:
Α.Ο. ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-0
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ - ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 1-0
ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ - Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ 1-0

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ  :

Η πολυνίκης του Κυπέλλου Μεσσηνίας Εράνη επικράτησε την Κυριακή το απόγευμα στην έδρα της επί του ΑΟ Διαβολιτσίου με σκορ 1-0 και η ρεβανς στην έδρα των νερατζούρι θα κρίνει και το εισιτήριο της πρόκρισης για τους "4" του θεσμού.
Το πολύτιμο τέρμα για τους Φιλιατρινούς πέτυχε ο Μπεγλεκτσής στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης με  προβολή μετά απο μπαλιά του Μπαστακού που είχε προωθηθεί προς την εστία των φιλοξενούμενων. Επίσης, αξίζει να επσιημάνουμε ότι οι μπέμπηδες του Σωτήρη Δημάκη πραγματποίησαν καλή εμφάνιση και σύμφωνα μ ετο τεχνικό τους  θα μπορούσαν να αποσπάσουν και το βαθμό της ισοπαλίας
 Διαιτησία: Δ. Νίκας, Ν. Κατσάς και Ν. Τσίρμπας
ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ: Αθανασόπουλος, Μιχαλόπουλος, Αντωνόπουλος, Μπεγλεκτσής, Μπαστακός, Κώτσος, Σπανός, Νικολόπουλος, Κίτο, Κωνσταντόιπουλος και Νικολόπουλος
ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ: Μερκούρης, Δημητρίου, Καστριτσέας, Γεωργόπουλος, Καπόγλης, Ράτσεφ, Κωστόπουλος, Δασκαλάκης, Θεοδωρόπουλος, Παπαδόγιαννης και Χελάς.

Με "εκτελεστή" τον Πυργιώτη Χρήστο Παπαγεωργίου στο 69ο λεπτό του αγώνα, ο ΑΟ Κυπαρισσίας νίκησε στην έδρα του το αξιόμαχο συγκρότημα του Ολυμπιακού Καλαμάτας.
Όλα πλέον είναι ανοικτά στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στη Καλαμάτα για την πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου Μεσσηνίας
Διαιτησία: Η. Αλεξέας, Η. Ρέκκας και Ε. Ζαρακοβίτης.
ΤΡΟΧΑΙΟ Ο ΓΚΟΥΜΑΣ:  Στην αναμέτρηση ΑΟΚ-Ολυμπιακού στο γήπεδο της αρκαδιάς αρχικά η Επιτροπή Ορισμού Διαιτητών είχε ορίσει ως βοηθό διαιτητή τον Νίκο Γκούμα αλλά ο τελευταίος τραυματίσθηκε ελαφρά σε τροχαίο και αντικαταστάθηκε απο το Στάθη Ζαρακοβίτη
ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Μπέλι, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Καρατζούλιας, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου (75΄Κυριακούλης) και Μαργαρώνης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Μάρρης, Μαρούδας, Παπαλέξης, Πολυμενέας, Μπάλας, Αργάνης, Ζωγράφος, Φιλάι, Θεοδωρόπουλος, Αλεξανδρόπουλος και Παπαδέας

Ο Τσικλητήρας λύγισε στην έδρα του τον Πάμισο με 1-0 και η πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου Μεσσηνίας θα παιχτεί στον επαναληπτικό αγώνα της Μεσσήνης.

Το μοναδικό τέρμα  για το συγκρότημα της Πύλου πέτυχε ο Φώτης Διακουμής στο 90ο λεπτό του αγώνα μέσα σε θερμά χειροκροτήματα των φίλων του Τσικλητήρα που αγωνιούσαν στη κερκίδα
Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Π. Σερεμέτης και Χ. Κυριακόπουλος
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας, Μαρής, Αντωνόπουλος, Παπαγεωργίου, Κουτίβας, Διακουμής, Σεφεράσι, Μπούντας, Ι. Εμμανουήλ, ΙΙ Εμμανουήλ και Κάνιστρας
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Καλιντέρης, Αργυρόπουλος, Τριανταφυλλάκης, Φιλόπουλος, Μανιάτης, Μωράκης, Ι. Καλογερόπουλος, Τρίψας, Βλαχόπουλος, Ηλιόπουλος και ΙΙ. Καλογερόπουλος

Ο Απόλλων Καλαμάτας βρέθηκε με το ένα πόδι στους "4" του Κυπέλλου Μεσσηνίας μετά το σημερινό 0-2 που πέτυχε μέσα στο γήπεδο της Μεθώνης επί του Ακρίτα Κορώνης.
Και τα δυο τέρματα για το συγκρότημα των απολλωνιστών πέτυχε ο νεοαποκτηθέντας επιθετικός άσος Μάριος Μπιτσάνης: στο 66ο λεπτό το 0-1 και στο 75΄το τελικό 0-2
ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Καπινιάρης, Μπόγιο, Παναγιωτόπουλος, Κουτσολίας, Τομαροπανάγος, ΙΙ. Καπινιάρης, ΙΙΙ. Καπινιάρης, Φλέσσας, Μουτζούρης, Μάραντος, και Κάνι.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Αντωνόπουλος, Κουκέας, Κουπούζος (77΄Μαριόλης), Γιακουμής, Πετράκος, Κλουβάτος, Μάλαμας, Τρικουράκης (46' Σαραντόπουλος), Πανταζής, Μπιτζάνης, Αντωναίος.