ΤΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ , Γ' ΕΘΝΙΚΗ , ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ , ΝΕΑ , ΑΓΩΝΕΣ, ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ , ΑΡΘΡΑ

0 σχόλια

ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ : ΤΟ ΒΕΛΟΥΧΙ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ

11/23/2014 10:12:00 μ.μ.

Άγραφα-ΑΠΟΚ Βελούχι 0-1

Ακόμη έναν ντέρμπι είχε «κυανόλευκη» απόχρωση, αφού το Βελούχι κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα επικρατώντας δύσκολα των Αγράφων με 0-1.
Το ΠΑΙΧΝΊΔΙ ξεκίνησε με καθυστέρηση στις 15:20 και πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 23 Νοεμβρίου στο προπονητικό κέντρο Καρπενησίου.
Ήταν στα πλαίσια της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας. Το κρύο δεν εμπόδισε τους θεατές να παρακολουθήσουν την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.
Τα Άγραφα δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς.
 Είχαν ένα σχετικά καλό πρώτο μέρος αμυντικά και επιθετικά, περιορίζοντας αισθητά τον αντίπαλο.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν κύλησε για αυτά στον ίδιο ρυθμό και με τέρμα που δέχτηκαν 15 λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου γνώρισαν για δεύτερη φορά την ήττα στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Νίκου Τριανταφυλλόπουλου παρέμεινε στην 3η θέση με 10 βαθμούς και έχει διαφορά ενός πόντου από την Ποταμιά, που ακολουθεί.
Ο ΑΠΟΚ παρότι δεν έπιασε μεγάλη απόδοση πανηγύρισε μια ακόμη επιτυχία,
που του δίνει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Κέρδισε το 3ο συνεχόμενο ντέρμπι που έδωσε με μηδέν μάλιστα παθητικό.
Σκόρερ χρίστηκε ο Μπάμπης Καρβέλης, που προήλθε από τον πάγκο, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κώστας Κρίντας.
Η ομάδα του Λάκη Αναστασόπουλου έχει 16 βαθμούς και διατηρεί σημαντικό προβάδισμα από την 4η θέση.
Οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες μια εβδομάδα ξανά για τον θεσμό του κυπέλλου.
Όσον αφορά το πρωτάθλημα, που θα έχει διακοπεί μιας εβδομάδας
τα Άγραφα θα παίξουν με την Μυρίκη εκτός έδρας και ο ΑΠΟΚ με την Κρέντη ως φιλοξενούμενος και αυτός.

Οι  καλύτερες φάσεις
16΄: Εκτέλεση φάουλ του Συγκελόπουλου από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Κρασιά,
 πλασέ του Σαΐτη από δεξιά προ του Γιόγιου έφυγε πάνω από την εστία των γηπεδούχων.
19΄: Χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Καλύβα έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αχμέτη.
20΄: Κόρνερ του Κατσαρή από δεξιά, κεφαλιά του Πάτρου κόντραρε στον Ξαγάρα
και αποκρούστηκε σωτήρια από τον Τσιλιμέκη.
21΄: Ο Κατσαρής πάσαρε στον Ράπτη, ο οποίος σούταρε από θέση δεξιά
πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βελουχίου.
30΄: Ο Μπακαλίδης έκανε την μπαλιά στον Σαΐτη, που σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά,
ο Γιόγιος απέκρουσε στην αριστερή του γωνία και ο επερχόμενος Μπακαλίδης
σούταρε αρκετά πάνω από την εστία των Αγράφων.
38΄: Κόρνερ του Κατσαρή από δεξιά, ο Κόγιας μετά απομάκρυνση αμυνομένων
δοκίμασε καλό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αχμέτη.
40΄: Πάσα του Κουτσουπιά στον Λιάγκα, ο τελευταίος δοκίμασε αδύναμο σουτ εκτός περιοχής,
που μάζεψε ο Γιόγιος.

48΄: Σέντρα του Σαΐτη από δεξιά, κεφαλιά του Μπακαλίδη στο πρώτο δοκάρι
πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Αγράφων.
55΄: Ο Ξαγάρας έκανε την μπαλιά στον Μπακαλίδη, ο οποίος τροφοδότησε τον Σαΐτη,
το σουτ του οποίου εντός περιοχής έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γιόγιου.
59΄: Ο Φλωράκης έβγαλε σέντρα από δεξιά, η κεφαλιά του Μπακαλίδη
 πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.
75΄: Ωραία σέντρα του Συγκελόπουλου από αριστερά, ο Καρβέλης πετάχτηκε από καλή θέση και με
 κεφαλιά στην δεξιά γωνία του Γιόγιου άνοιξε το σκορ(0-1).
93΄: Ο Κρίντας αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, καθώς πέταξε την μπάλα εσκεμμένα