Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ : Η ΜΥΚΟΝΟΣ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

11/16/2014 05:51:00 μ.μ.

Δεν τα κατάφερε ο Πάγος στη Μύκονο καθώς ηττήθηκε από τον Α.Ο.Μ στο ντέρμπι της
6ης αγωνιστικής σε ένα σκορ που τον αδικεί.
Ασφαλώς η εμφάνιση των παικτών του Ηλία Ξενικάκη δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια σε σχέση με το τελικό 3-1, που ανεβάζει πλέον την ομάδα της Μυκόνου στην πρώτη θέση μαζί με την Άνω Μερά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Μυκόνου μπήκε δυναμικά, εκμεταλλεύτηκε τον ευνοϊκό άνεμο και ευτύχησε να προηγηθεί στο 12ο λεπτό από κοντινό πλασέ του Πανέτα. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0 αλλά το σουτ του Βλαχόπουλου (22΄) σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λοϊσιου.

Η δεύτερη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Α.Ο Μυκόνου να κάνει δυο τα τέρματα της έγινε στο 32΄, όταν ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε πάνω στην γραμμή τη μπάλα ύστερα από ολιγωρία του Λοϊσιου.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Πάγος ανέβαζε την απόδοση του, έμπαινε με αξιώσεις στα καρέ του Σαραντάκου χωρίς όμως να έχει την μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του Α μέρους ο Μάρκος Πρίντεζης με κεφαλιά έφερε τις δυο ομάδες στα ίσα και αφού πρώτα μεσολάβησε όμορφη σέντρα του Αργυρού.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μύκονος μπήκε δυνατά, αιφνιδίασε τον Πάγο και μέσα σε ένα δίλεπτο σημείωσε 2 γκολ με τους Πανέτα (47΄) και Ράγια (48΄), δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους.
Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε όπως είναι λογικό. Ο Πάγος προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες να μειώσει και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα. Αρχικά το πλασέ του Κάρολου Ρούσσου (68΄) σταμάτησε πάνω στον Σαραντάκο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Χούρου στο 71΄.

Κυριακή 16/11/14 15:00
Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ - Α.Ο. ΠΑΓΟΥ ΣΥΡΟΥ 3-1 (Πανέτας 12΄, 47΄ Ράγια 48΄-Πρίντεζης 42΄)
Διαιτητές: Μενδρινός, Δεσύπρης, Βαρθαλίτης
Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους:
Α.Ο ΠΑΓΟΣ (Ξενικάκης): Λοϊσιος, Φωτεινιάς, Αργυρός, Μιχάλοβιτς, Αναγνωστόπουλος, Ρούσσος Κ, Ρούσσος Γ, Πρίντεζης, Πάπιτσης, Βάλβης, Χούρος.

Δείτε τα τελικά αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και την βαθμολογία του Α ομίλου
Π.Α.Σ. ΤΗΝΟΥ - Α.Σ. ΑΝΩ ΜΕΡΑ 0-3
Α.Ο. ΥΔΡΟΥΣΑ - ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ Ο.Φ. 3-4
Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ - Α.Ο. ΠΑΓΟΥ 3-1