Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ : ΣΥΝΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ , 3-1 ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΡΩΤΗ

11/11/2014 10:33:00 π.μ.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΚΑΛΟΣ ΑΓΡΟΣ 3-1

Έχοντας να αντιπαρέλθει της κούρασης από το μεσοβδομαδιάτικο ματς κυπέλλου και τα 120’ κόντρα στον Πανδραμαϊκό, όπως επίσης και το ψυχολογικό «κενό» που άφησε ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του θεσμού,  η Προσοτσάνη κατάφερε κι έκαμψε σχετικά εύκολα μετά από σούπερ εμφάνιση στην επανάληψη την αντίσταση του Καλού Αγρού, νικώντας με σκορ 3-1 και παρέμεινε έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την πάροδο των επτά αγωνιστικών.....

29 μέρες μετά το τελευταίο ματς των «κυανόλευκων» στη φυσική τους έδρα, οι παίκτες του Γιώργου Λάλα έπειτα από ένα μοιρασμένο α’ ημίχρονο, ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμό στην επανάληψη και «χτυπώντας» πότε από τα άκρα και πότε από τον κεντρικό άξονα διατήρησαν το αήττητο συνολικά στο πρωτάθλημα, αλλά και το απόλυτο των νικών ως γηπεδούχοι (4 στα 4)!
Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν ουσιαστικά στην 1η τους επίσκεψη στα καρέ του Καλού Αγρού (24’ 1-0, Πολυχρονίδης), όμως ήρθε ένας ακόμη «πρώην» να βάλει δύσκολα στην Προσοτσάνη εν όψει συνέχειας (35’ 1-1, Χριστοφορίδης) για να πάνε οι δύο ομάδες με το ισόπαλο σκορ στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ωστόσο και μετά τη σωτήρια επέμβαση του Καρίπη σε πλασέ του Παπαδόπουλου (51’), ήρθε στο «καπάκι» η εκ νέου πρωτοπορία στο σκορ (52’ 2-1, Χατζησαββίδης) κι έκτοτε η Προσοτσάνη πάτησε γκάζι…και χάθηκε! Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε λίγο μετά την είσοδο στο τελευταίο 15λεπτο (3-1 76’, Κερασίδης), ενώ αν οι πρωτοπόροι ήταν πιο εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια σίγουρα το σκορ θα έπαιρνε διαστάσεις θριάμβου, ιδιαίτερα στο μεσοδιάστημα μεταξύ του 2-1 και του 3-1! Τα τελευταία λεπτά μέχρι και το σφύριγμα της λήξης από το ρέφερι είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, μια συνάντηση την οποία παρακολούθησαν περίπου 150 φίλαθλοι και διεξήχθη κατά διαστήματα κάτω από ένα ελαφρύ ψιλόβροχο.
Λεπτό προς λεπτό:
Συνδυασμός των Φερφέρη και Χατζησαββίδη μέσα στο ημικύκλιο της περιοχής στο 20’ με το 2ο να σουτάρει ψηλοκρεμαστά και το Σαββίδη Στ. με υπερένταση να παραχωρεί το κόρνερ με γροθιές.
goalΑνοίγει το σκορ η Προσοτσάνη στο 24’: φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλαϊτζή από δεξιά ο Βουγιουκλής σε 1ο χρόνο διώχνει πάνω στον Κουντσούλια που μέσα από την περιοχή παίρνει την κεφαλιά κι ο Μαδεμλής σωτήρια σώζει πάνω στη γραμμή τέρματος. Η μπάλα ωστόσο δεν απομακρύνεται καθώς στο ημικύκλιο της περιοχής ο Φερφέρης βάζει την προβολή στην απομάκρυνση από το Δημητριάδη κι αυτή στρώνεται στον Πολυχρονίδη που με ωραίο πλασέ μπροστά από το σημείο του πέναλτι σημειώνει το 1-0 και το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα φέτος!
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαμαράς από θέση μέσα δεξιά σεντράρει για το κεφάλι του κινούμενου σαν φορ Φερφέρη, όμως η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καλού Αγρού και στο 33’ οι Σαμαράς-Χατζησαββίδης-Φερφέρης εναλλάσσουν γρήγορα την μπάλα κι ο Κουντσούλια μέσα από την περιοχή πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
goalΟ Καλός Αγρός καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση σ’ ένα χρονικό σημείο όπου η Προσοτσάνη είχε κυριαρχήσει στο τερέν, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Μαδμελή, η αμυντική διάταξη ολιγώρησε κι ο αφύλακτος Χριστοφορίδης με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-1, ένα γκολ που προς τιμήν του δεν τον πανηγύρισε, καθώς αγωνίστηκε με τον αετό στο στήθος επί μια πενταετία (2006-2011).
Από το κακό διώξιμο του Χ’’Παντελή στο 38’ ο Πολυχρονίδης θέλησε με τη μία να στείλει την μπάλα προς την ανυπεράσπιστη εστία όμως δε βρήκε στόχο και στην τελευταία καλή ευκαιρία για το α’ ημίχρονο ακριβώς με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Χατζησαββίδης με εξαιρετική κούρσα πάνω στη γραμμή από δεξιά πέρασε τρεις αντιπάλους, επιχείρησε την παράλληλη σέντρα για τον Κουντσούλια που κινήθηκε στο 2ο δοκάρι, όμως το εν κινήσει του σουτ πέρασε έξω.
Λάθος του Ρούσσου στο χώρο του κέντρου στο 51’ δίνει τη δυνατότητα στον Κονδυλίδη για μια γρήγορη σέντρα με αποδέκτη τον Παπαδόπουλο, που μέσα από την περιοχή θέλησε να «κρεμάσει» τον Καρίπη κι ο τελευταίος με το δεξί χέρι παραχώρησε το κόρνερ κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα του.
goalΚι αφού δεν έγινε το 1-2 ήρθε το 2-1 απόρροια μιας δουλεμένης φάσης στην προπόνηση στο 52’: ο Πολυχρονίδη με συρτή διαγώνια πάσα 30 μέτρων βλέπει τον Χατζησαββίδη να έχει συγκλίνει στην κορυφή της επίθεσης της Προσοτσάνης, ο 24χρονος άσσος την αφήνει κάτω από τα πόδια του με το Σαμαρά που έχει κάνει κούρσα στην πλάτη του Παντελίδη να τη γυρίζει στο ύψος του πέναλτι κι εκεί ο κινούμενος πια σαν φορ Χατζησαββίδης με δυνατό πλασέ την έστειλε στον ουρανό των διχτύων του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Σαββίδη Στ.
Στο 58’ ο Σαμαράς βλέπει τον Καλαϊτζή να κινείται μέσα στην περιοχή του κάνει την πάσα, αλλά το «τακουνάκι» του τελευταίου περνάει δίπλα στα δοκάρια άουτ και στο 61’ ο προωθημένος Αστερίου σε μια φάση διαρκείας γυρίζει την μπάλα με δύναμη στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Χατζησαββίδη να βάζει την προβολή όμως η μπάλα κυλάει παράλληλα με τη γραμμή τέρματος.
Ο Χριστοφορίδης έπειτα από το «ένα-δύο» με τον Παπαδόπουλο στα όρια της περιοχής απέφυγε το μαρκάρισμα του Ρούσσου στο 61’, ωστόσο το αδύναμο συρτό του σουτ δεν ανησύχησε τον Καρίπη που μπλόκαρε σταθερά και στο 75’ ο Καλαϊτζής σεντράρει χαμηλά ο Κερασίδης σε 1ο χρόνο πλασάρει με τον Χ’’Παντελή να παραχωρεί το κόρνερ.
goalΣτην εκτέλεση του κόρνερ πήγε ο Καλαϊτζής, έφερε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Καλού Αγρού κι εκεί σαν σε προπόνηση ο Κερασίδης πήδηξε ανενόχλητος και με κεφαλιά σημείωσε το τελικό όπως έμελε 3-1.
Στο 81’ το μακρινό δυνατό σουτ του Χριστοφορίδη φεύγει μόλις άουτ.
Ο νεοεισελθόντας Μαναρίδης παρ’ ολίγο να χριστεί σκόρερ στο 84’ όταν από την όμορφη ομαδική ενέργεια των Φερφέρη-Πολυχρονίδη-Καλαϊτζή πλάσαρε μόλις άουτ.
kokkiniΤέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Κονδυλίδης αντικρίζει την κόκκινη κάρτα του κ. Παρχαρίδη για εξύβριση.
Στο 87’ ο Κοτζαγεωργίου σουτάρει δυνατά στην πορεία της μπάλα μπαίνει ο Παπαδόπουλος που τη βρίσκει με το κεφάλι, αλλάζει πορεία αλλά φεύγει άουτ και τέλος ο Κουντσούλια μετά την εξαιρετική πάσα του Μαναρίδη μέσα από την περιοχή με πλασέ τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σαββίδη Στ.

diaititisΔιαιτητής: Παρχαρίδης Περικλής.
boithos_diaititiΑ’ Βοηθός: Ζήρδας Άγγελος.
boithos_diaititiΒ’ Βοηθός: Δελημπαΐδης Θεόδωρος.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ
 (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Χατζησαββίδης, 3. Γεωργιάδης, 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής, 8. Ρούσσος, 9. Σαμαράς (λ.τρ. 65’ 12. Κερασίδης – λ.τρ. 78’ 16. Μαναρίδης), 10. Κουντσούλια (89’ 17. Σταυριαννίδης) & 11. Πολυχρονίδης.
ΚΑΛΟΣ ΑΓΡΟΣ (Γιώργος Περσιανλής): 1. Σαββίδης Στ., 2. Κοτζαγεωργίου, 3. Παντελίδης, 4. Βουγιουκλής, 5. Χ’’Παντελής, 6. Γιαριτζίδης, 7. Δημητριάδης (74’ 13. Σεμπελίδης), 8.Μαδεμλής (74’ 12. Παναγιώτογλου Ν.), 9. Σαββίδης Χρ. (31’ Κονδυλίδης), 10. Παπαδόπουλος & 11. Χριστοφορίδης.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Προσοτσάνη – Καλός Αγρός 3 – 1 (24’ Πολυχρονίδης, 52’ Χατζησαββίδης, 76’ Κερασίδης / 35’ Χριστοφορίδης)
  2. Καλαμπάκι – Κύργια 2 – 0 (3’ Αραμπατζής, 62’ Κωταΐδης)
  3. Φωτολίβος – Φτελιά 2 – 1 (42’ Βεζύρης, 77’ Κουγιουμτζίδης / 4’ Ηλιάδης)
  4. Καλλίφυτος – Πετρούσα 0 – 3 (10’ Τσιμπλίδης, 33’ & 63’ Παυλίδης)
  5. Νευροκόπι – Δοξάτο 3 – 2 (21’,53’ & 63’ Σπυρίδης / 4’ πέν. Μίγας, 89’ Θεοφανίδης)
  6. Μοναστηράκι – Πανδραμαϊκός 0 – 1 (50’ Σαϊνίδης)
  7. Νέα Αμισός – Χωριστή 2 – 1 (18’ Αθανασιάδης, 33’ Μάλλιος / 38’ Ουζούνης)
  8. Ξηροπόταμος – Άγιος Αθανάσιος 0 – 3 (55’ Παπαδόπουλος Στ., 65’ Isaku, 80’ Παναγιώτου)