Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ : ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

10/20/2014 01:21:00 μ.μ.

ΧΡΥΣΟ-ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ 1-1

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν η Αθλητική Ένωση και ο Εθνικός Σιδηροκάστρου στο Χρυσό, σε ένα ντέρμπι δυο μεγάλων και ιστορικών ομάδων που δεν ήταν όμως ντέρμπι κορυφής και που σίγουρα μπορεί η κάθε μια ομάδα να ήθελε τη νίκη και το τρίποντο, όμως από την άλλη προτιμούσε σίγουρα την ισοπαλία από την ήττα που ήταν απαγορευτική.
Το παιχνίδι ήταν καλό και μοιρασμένο, και η κατοχή άλλαζε μεριά σε τακτά διαστήματα. Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά καθώς η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και με τις άμυνες να έχουν χαλαρώσει οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη.
Στο σκορ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 5ο λεπτό, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊβατζίδη, μια φάση που πήρε πάνω του ο διαιτητής και έδειξε ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή, καθώς ο Τριάντης είχε αποκρούσει πέφτοντας στη δεξιά γωνιά του και μάλλον έχει δίκιο.
Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς στο 19ο λεπτό ο Λιθαρής με κοντινή προβολή, μετά από σέντρα από δεξιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γαβριηλίδη. Μάλιστα στο 25ο λεπτό θα μπορούσαν οι γηπεδούχοι να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά το πέναλτι που κέρδισαν οι κόκκινοι και εκτέλεσε ο Λιθαρής το απέκρουσε ο Γαβριηλίδης διατηρώντας το ισόπαλο 1-1 σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο Β΄ ημίχρονο όσο κι αν οι ομάδες προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία και οι μεν γηπεδούχοι έχασαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Λιθαρή και τον Αμανατίδη, καθώς τα σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο.
Αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι αυτοί δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Μουσικάκη και τον Παρούκα, που απέκρουσε ο Τριάντης τη μία φορά και την άλλη ο Μπρινιάς πάνω στη γραμμή, για να μπλοκάρει στη συνέχεια και πάλι ο Τριάντης
ΑΕ ΧΡΥΣΟΥ: Τριάντης, Μήλιος Τ., Τσιάπος, Παπώτης, Τσιόλας, Μπρινιάς, Άγγος, Καλαϊτζής(69’Μήλιος Ν.), Κλάιντι(76’Κελεσιάδης-84’ Αγγελόπουλος)), Αμανατίδης, Λιθαρής
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Γαβριηλίδης, Πετρίδης, Σπανίδης, Καρυπίδης, Μουσικάκης(87’Χάρισμας), Τσεμπερίδης,  Χάψας, Μουχτάρης(50’Ιωαννίδης), Λεωνίδας, Αϊβατζίδης(76’Παρούκας), Σαχπαζίδης

Στα άλλα παιχνίδια ,Χαμόγελα στο Δασοχώρι που έστω και στις καθυστερήσεις πήρε το σπουδαίο τρίποντο, κόντρα στην Αναγέννηση, διατηρήθηκε στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι ηττημένοι έμειναν πολύ χαμηλά. Το χρυσό γκολ σημείωσε ο Παπαδόπουλος Δημήτρης, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές.