Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ : Ο ΑΙΟΛΟΣ ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ 3-1 ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

10/20/2014 06:37:00 μ.μ.

Μόνος πρώτος ο Αίολος

Με την διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας το Σαββατοκύριακο
18 και 19 Οκτωβρίου. Ο Αίολος έκανε το 2/2, επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι με 3-1 των Αγράφων,
αφού έκανε την ανατροπή.
Η Ποταμιά ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Φραγκίστα σε ένα ματς, που
 οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για 46΄ με 10 παίχτες. Με το «αγγλικό» 4-3 κέρδισε η Μυρίκη εκτός έδρας την Κρέντη,
 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το ρεπό του έκανε ο ΑΠΟΚ.
Η αγωνιστική περιελάμβανε 11 τέρματα και 2 αποβολές.

Αίολος-Άγραφα 3-1

Συγκλονιστικό φινάλε είχε το ντέρμπι της αγωνιστικής, όπου ο Αίολος γύρισε το ματς στο τελευταίο 10λεπτο και επικράτηση με 3-1 των Αγράφων. Το ματς είχε αρκετά νεύρα, ένταση, μικροεπεισόδια, κόκκινες και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.
Η αναμέτρηση έγινε την Κυριακή (19/10) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και άρχισε στις 4 το απόγευμα.
Ήταν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας Ευρυτανίας.
Έγινε κάτω από συννεφιά και παρουσία περίπου 150 φιλάθλων.
 Αρκετή ένταση είχε το παιχνίδι και απειλήθηκαν στο τέλος επεισόδια.
Ο Αίολος του Κώστα Γουλέτα από την «κόλαση» οδηγήθηκε στον «παράδεισο» στο τελευταίο 10λεπτο του ματς,
 όπου γύρισε το παιχνίδι και με δυο γκολ του Γιάννη Ηλιάδη και ένα του Δημήτρη Κουρλού στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 3-1. Έγινε ένα νωθρό παιχνίδι στο πρώτο μέρος με λίγες φάσεις και τον Αίολο να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα. Στην επανάληψη η ομάδα του Προφήτη Ηλία έμεινε πίσω στο σκορ, όμως πίεσε στα τελευταία λεπτά και ανέτρεψε την κατάσταση. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο παίκτης-προπονητής της ομάδας Κώστας Γουλέτας.
Τα Άγραφα του Νίκου Τριανταφυλλόπουλου έμειναν πολύ νωρίς στο ματς με παίκτη λιγότερο,
αφού στο 33ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ανέστης Κοράκης.
Στο δεύτερο μέρος σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Κώστας Καλύβας άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό και
έβαλε μπροστά την ομάδα του. Η ομάδα οπισθοχώρησε και προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, κάτι που δεν μπόρεσε να το καταφέρει «λυγίζοντας» στο τελευταίο 10λεπτο.
Την επόμενη (3η) αγωνιστική ο Αίολος αγωνίζεται με την Κρέντη στο αθλητικό κέντρο την Κυριακή (26/10)
και τα Άγραφα την ίδια μέρα στο Δημοτικό στάδιο με την Φραγκίστα.