Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ : ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΚΑΘΕΚΤΗ Η ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

10/19/2014 09:43:00 μ.μ.

Ακάθεκτη συνέχισε και αυτήν την αγωνιστική η Δόξα Γαλιάς που δείχνει να έχει πάρει τα πάνω της και επικράτησε με 3-0 επί των Μοιρών.
Ο Ρούβας βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις Ασίτες με 0-1 όμως το ανέτρεψε και πήρε την νίκη με σκορ 3-1.
Με τον Σκουλούδη για ακόμα ένα παιχνίδι να είναι πρωταγωνιστής, η Δόξα Γαλιάς επικράτησε με σκορ 3-0 των Μοιρών στο Μεσσαρίτικο ντέρμπι.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Δόξα να ανεβάζει ρυθμούς μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ. Οι Μοίρες στο 15′ λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ όταν ο Σουλτάτος επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε και η Δόξα με τον Σκουλούδη. Στο 30′ ο Σκουλούδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και στο 37′ ο επιθετικός της Δόξας με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Βαρούχα ο οποίος έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.
Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 55′ με τον Βαρούχα να σουτάρει, ο Φούλγκερ απέκρουσε προσωρινά και στην επαναφορά ο Σκουλούδης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Μοίρες διαμαρτύρονται για δυο περιπτώσεις πέναλτι, για χέρι μέσα στην αντίπαλη περιοχή.
ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Καλομοίρης, Γκουτσέλης (75′ Φράγκος), Χαμαλάκης, Αραβιάκης, Ιερονυμάκης, Μαγάκης, Μόντι, Σουτζής, Παπαδάκης (67′ Αριστεινίδης), Σκουλούδης , Βαρούχας (77′ Αεράκης).
ΜΟΙΡΕΣ: Φούλγκερ, Φανουράκης, Χατζηδάκης , Μερντάνι (80′ Ταβερναράκης), Λεμονάκης, Κοτσυφάκης, Μαραγκάκης (65′ Καραλάκης), Βιδάκης, Νικηταράς, Τσαΐνης , Σουλτάτος (65′ Χαλκιαδάκης).

Ο Ρούβας παρότι βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ κατάφερε στην επανάληψη να γυρίσει το παιχνίδι και εν τέλη να επικρατήσει με σκορ 3-1.
Από την πλευρά των Ασιτών υπάρχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία του κ. Μαυραντωνάκη καθώς όπως υποστηρίζουν στο πρώτο γκολ του Ρούβα υπάρχει επιθετικό φάουλ πάνω στον Αποστολάκη, ενώ διαμαρτύρονται και για το 3ο γκολ των γηπεδούχων, υποστηρίζοντας πως ο παίκτης που σκόραρε ήταν σε θέση οφσάιντ.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρούβας είχε αρκετές χαμένες φάσεις, ωστόσο οι Ασίτες ήταν αυτές που άνοιξαν το σκορ στο 40′ με σκόρερ τον Δασκαλάκη ο οποίος έκανε το 0-1. Στην επανάληψη ο Ρούβας κατάφερε να πετύχει τρία γκολ ενώ είχε και τρία δοκάρια, δυο με τον Βάσο και ένα με τον Καστελλιανάκη. Στο 49′ από εκτέλεση κόρνερ του Βάσου ο Καλογερής με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 57′ από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κορδονούρη ο Αντωνάκης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 75′ όταν ο Κωνσταντινίδης έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Βάσο ο οποίος πλάσαρε όμορφα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
ΡΟΥΒΑΣ: Συνάνης, Καλογερής, Καλεμάκης (65′ Ανδρουλάκης), Κορδονούρης, Χαλκιαδάκης, Κεφαλούκος (85′ Συντυχάκης), Κωνσταντινίδης, Βάσος, Καστελλιανάκης (52′ Τσιρλίδης), Αντωνάκης, Γαλάνης.
ΑΣΙΤΕΣ: Πιπεράκης, Ιατράκης (70′ Σταυρακάκης), Αποστολάκης Γ.Δ., Κλάδος, Αποστολάκης Γ.Ι, Ρουμπάκης (80′ Δουκιαντζάκης), Κοτζαδάκης, Χρηστάκης, Αναστασάκης (46΄Τσερεβελάκης Μιχ), Τσερεβελάκης Ν., Δασκαλάκης