Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ: ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΛΕΥΚΩΝΑ, Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

9/21/2014 01:52:00 μ.μ.

ΛΕΥΚΩΝΑΣ-ΝΕΟΧΩΡΙ 0-0

Λευκή ισοπαλία στην πρεμιέρα, στο Λευκώνα, ανάμεσα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό και τον φιλοξενούμενο, Αστέρα Νεοχωρίου, για τον Β’  όμιλο της νεοσύστατης Ανώτερης κατηγορίας, της ΕΠΣ Σερρών.
Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητος, καθώς ήταν μέτριο, χωρίς ρυθμό, ένα κλασσικό παιχνίδι  κέντρου, μοιρασμένο από άποψη υπεροχής, στο οποίο οι φάσεις ήταν λιγοστές.
Μία εξ αυτών που θα θυμούνται οι περισσότεροι από τους φιλάθλους που βρέθηκαν εκεί ήταν το χαμένο πέναλτι. Ήταν το 20ο λεπτό όταν ο Θεοδωρίδης, επιχείρησε μπάσιμο στην περιοχή του Νεοχωρίου, ο Ρίζος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Στόλης υπέδειξε την εσχάτη τον ποινών. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Στέφερ, αλλά σημάδεψε την ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του Πανομάτη και στην απόκρουση, ο ίδιος παίκτης έκανε επιθετικό φάουλ και έτσι τελείωσε τόσο άδοξα η μεγαλύτερη και μοναδική ίσως ευκαιρία του αγώνα για το Λευκώνα, να πετύχει το γκολ και να βάλει σοβαρή υποψηφιότητα για το τρίποντο.
Πρωταγωνιστής και στην άλλη ευκαιρία για το Λευκώνα, στο Β΄ ημίχρονο ήταν ο Στέφερ, όταν στο 58ο λεπτό πλαγιοκόπησε, από αριστερά την άμυνα του Αστέρα, μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να κάνει παράλληλη σέντρα, προτίμησε το διαγώνιο σουτ που πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν οργανωμένα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά μόνο με κάποια στημένα το κατάφεραν, χωρίς όμως να γίνουν επικίνδυνοι, ενώ κάποιες αντεπιθέσεις που επιχείρησαν έμειναν ημιτελείς.
Ένταση επικράτησε στο 80΄ στην αποβολή του αρχηγού του Αστέρα, Πασχάλη Κωστόπουλου, ο οποίος διαμαρτυρόμενος για εκτός φάσης κτύπημα προς τον Θεοδωρίδη, δέχτηκε την κίτρινη κάρτα, όπως και ο αντίπαλός, η οποία ήταν γι αυτόν η δεύτερη.
Καλό το διαιτητικό τρίο των Στόλη, Κωνσταντινίδη, Τσούλκα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΝΑ(Δημ. Μουρατίδης): Ακριτίδης Γ., Γεωργαντάς(75’Αβραμίδης), Πασχαλίδης, Χατζηθεοδώρου, Στογιαντζίκης, Γανίκας, Ακριτίδης Στεφ., Μαγκανάς, Τοπούζης, Θεοδωρίδης, Στέφερ
ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ(Αγ. Τζουμαλάκης): Πανομάτης, Μαρτινίδης, Γουδντζίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος, Βέρναρλης, Χατζηπέτρου(72’Ντένας), Μετούσι, Πάντσιος, Παπάζογλου(89’Γιαννακούδης), Τσονίδης(83’Λογοθετίδης)

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ  ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Έβρεξε γκολ και εκπλήξεις στην πρεμιέρα των αγώνων της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Σερρών, καθώς είχαμε πολλά γκολ, 80 συνολικά, αλλά και εκπλήξεις που προκάλεσαν και προκαλούν αίσθηση στο άκουσμά τους.
Στην Επίλεκτη Κατηγορία, ο Ηρακλής Χειμάρρου, έχασε με το εξωπραγματικό 5-3, αφού βρέθηκε πίσω με 5-0 και στο τελευταίο 20λεπτο, πίεσε κα ιτο μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει 5-3.
Στο Σιδηρόκαστρο, λευκή ισοπαλία, ανάμεσα στον γηπεδούχο Εθνικό και το Διγενή Άνω Ποροΐων, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή του αγώνα Ανανία Φωτιάδη.
Στο τρίτο παιχνίδι της Επίλεκτης στην Αμμουδιά, τα χρειάστηκε ο Ηρακλής για να καταβάλει τον Μέγα Αλέξανδρο Γεφυρουδίου, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Βαγγέλη Μάνο. Είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι με τον Μητκώνη στο 25’ και ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπέζο Τσελεκίδη στο 71’.
Στην Ανώτερη κατηγορία, αίσθηση προκάλεσε το 4-0 της Αστραπής Βαμβακοφύτου μέσα στο Ακριτοχώρι, αλλά και το αγγλικό σκορ στο Χαροπό, καθώς ο τοπικός Αετός αναδείχθηκε ισόπαλος με 4-4 με τον Φωστήρα Άνω Καμήλας. Από την άλλη δυνατά ξεκίνησε η Βυρώνεια πoυ κέρδισε με 4-0 τη νεανική ομάδα της Serres 1800, αλλά και της καρπερής που κέρδισε με 3-1 το Μεγαλοχώρι.
Με το δεξί η Ασπίδα Δραβίσκου που πήρε το τρίποντο με το οριακό 1-0, κόντρα στον Κοπατσιανό Βέργης.
Τα συνολικά αποτελέσματα του Σαββάτου στα παιχνίδια της ΕΠΣ Σερρών είναι τα εξής:
 ΣΑΒΒΑΤΟ  20/09/14 - 05:00 μμ