Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2014

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ : ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

9/14/2014 11:43:00 μ.μ.
Έβρεξε γκολ στη σημερινή πρώτη μέρα της 1ης αγωνιστικής του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών, καθώς σημειώθηκαν 41 γκολ σε 10 αναμετρήσεις, με τους φιλοξενούμενους και τα φαβορί να έχουν το πάνω χέρι.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΙΤΟΧΩΡΙΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΠΕΤΡΙΤΣΙΟΥ 1-3
Πού δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και πολύ γρήγορα, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το ημίωρο κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 και στο ημίχρονο να φθάσουν στο 4-0, τσεκάροντας και το εισιτήρια για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τα γκολ πέτυχαν οι: Τάτσιος(12΄) και Ατανάσοφ(20΄,27΄), Σπανίδης(43΄). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 70΄ με πέναλτι του Παπαδόπουλου Γ.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΠΕΡΗΣ-ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ 0-2
Ντέρμπι με τα όλα του στην Καρπερή, όπου ο φιλοξενούμενος  Οδυσσέας πήρε τελικά την πρόκριση με σκορ 2-0, σε ένα παιχνίδι που μίλησε η εμπειρία και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, χάρις στα γκολ των Βεζυρόπουλου(8΄) και Μπογιατζή(24΄). Τυχεροί οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Καρπερής, καθώς παρακολούθησαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που είχε πάθος, στιγμές έντασης, αλλά και υψηλό θέαμα. Οι γηπεδούχοι τα ’χουν με την τύχη τους καθώς στις αρχές του Β΄ ημιχρόνου(52΄) το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σαμουηλίδης, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μια μοναδική ευκαιρία για να μπουν στο παιχνίδι.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ/ΚΕΣΣΑΝΗΣ-ΟΡΦΕΑΣ ΧΡΥΣΟΧΩΡΑΦΩΝ 2-1
Οι φιλοξενούμενοι του Ορφέα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν με τον Στάνκοφ στο 22΄, στην ουδέτερη Κοίμηση και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν πρώτα με τον Σαδίκη στο 42΄ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και στο Β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 65΄ με τον Αντωνιάδη να πετύχουν το 2-1 σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι δυο ομάδες τελείωσαν με 10 παίκτες καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο αποβλήθηκαν οι Αντωνιάδης και Γκόγκος.

ΔΟΞΑ ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗΣ-ΑΟ ΝΙΓΡΙΤΑΣ 8-7 (πεν.), 2-2 παρ., 1-1 κ.α.
Οι δυο νεοφώτιστοι στην κατηγορία χρειάστηκε στην επώδυνη διαδικασία των πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους και μάλιστα εκτελώντας 9 πέναλτι η κάθε μία ομάδα. Την πρόκριση πήραν οι γηπεδούχοι που πέτυχαν 8 έναντι 7 των Νιγριτινών. Πιο μπροστά στη κανονικά διάρκεια είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με 1-1, ενώ στην παράταση πέτυχαν από 1 γκολ και αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

ΕΛΠΙΣ ΠΡΟΒΑΤΑ-ΚΟΠΑΤΣΙΑΝΟΣ ΒΕΡΓΗΣ 1-2
Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα και να καταφέρνουν να προηγηθούν στο 35΄με τον Μπελίτο. Στο Β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, είχαν δοκάρι, όμως οι της Βέργης στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ επικίνδυνοι κι αφού είχαν δοκάρι(ισοφαρίζοντας τα δοκάρια), κατάφεραν στο 70΄ με τον Πουλτίδη να διπλασιάσουν τα τέρματα. Τελικά το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Προβατά ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Γκόγκα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΡΟΔΟΛΙΒΟΥΣ-ΠΑΟΚ ΜΑΥΡΟΛΟΦΟΥ 1-6
Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το παιχνίδι και την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, οι παίκτες του ΠΑΟΚ Μαυρολόφου, που κέρδισαν με 6-1 μέσα στο Ροδολίβος τον τοπικό Εθνικό. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι: 4΄,77΄Βαλλούντος, 9΄Σκέντερι, 27΄,62΄Μούρας, 34΄Αυτογκόλ

ΑΕΤΟΣ ΧΑΡΟΠΟΥ-ΣΑΛΑΜΙΣ ΓΟΝΙΜΟΥ 1-3
Ένα ημίχρονο χρειάστηκε για να τσεκάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου, οι παίκτες της Σαλαμινας Γονίμου, καθώς στο Α΄ ημίχρονο αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο πέτυχαν 3 γκολ με τους: Λαϊνάς(4΄), Ζάκοφ(π. 18΄), Παπαδόπουλος Τ.(32΄). Στο Β΄ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Τσούλια στο 67΄.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΝΕΑΣ ΖΙΧΝΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 0-2
Σκόρερ: 63΄Στεφανίδης, 90+ Ρούμπος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΙΒΑΔΟΣΩΡΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ 1-5
Έκανε το λάθος να προηγηθεί ο τυπικά γηπεδούχος και ουσιαστικά φιλοξενούμενος στο Χείμαρρο, κόντρα στον «γηπεδούχο» Ηρακλή και μάλιστα με έναν πρώην τον Παύλο Καρακαλίδη. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους ουσιαστικά γηπεδούχους που μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, με πρωταγωνιστή το νεαρό Βασίλη Βατμανίδη, που πέτυχε χατ τρικ και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου τελικά με 5-1 χάρις και στα γκολ των Γιάννη Καλλαϊτζίδη και Αδάμ Θεοδωρίδη.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΝΩ ΒΡΟΝΤΟΥΣ-ΟΙΝΟΥΣΙΑΚΟΣ 3-2
Στο άλλο ντέρμπι της Β΄ κατηγορίας, το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΣ πήραν οι τυπικά γηπεδούχοι της Άνω Βροντούς που επικράτησαν με 3-2 χάρις στις ατομικές εξάρσεις των παικτών της, σε ένα μέτριο παιχνίδι. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Δελής(30΄), Σαντοριναίος(44΄), Δημητρακόπουλος (88΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στο 39΄και μείωσαν στο 90΄σε 3-2 με τον αειθαλή Νίκο Βέρρο.

Διαιτητές: Ευθυμιάδης, Παπαδόπουλος Ι., Σάββας Ν.,
ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗ-ΑΟ ΝΙΓΡΙΤΑΣ.......................8-7 πεν. 2-2(παρ), 1-1 (κ.α.)
Σκόρερ: 10΄Μελίτος Θαν., 101΄Κονοτγιάννης Αντ. - 32΄..., 97΄...

ΧΑΡΟΠΟ-ΓΟΝΙΜΟ........................................1-3
Σκόρερ: 67΄Τσούλιας - 4΄Λαϊνάς, 18΄(π) Ζάκοφ, 32΄Παπαδόπουλος Τ.
Διαιτητές: Πετρίδης, Κεραμάρης, Βαρώσης
ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ-ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ...........................0-2
Διαιτητές: Φωτιάδης Αν., Τρανούδης, Κεφαλάς Κ.
ΛΙΒΑΔΟΧΩΡΙ-ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ...........................1-5
Σκόρερ: 22΄Καρακαλίδης - 35΄ Καλλαϊτζίδης, 38΄,57΄,68΄Βατμανίδης Βασ., 85΄Θεοδωρίδης Αδάμ
Διαιτητές: Πούλιος Αντ., Μενέξης, Καραμανίδης
ΑΝΩ ΒΡΟΝΤΟΥ-ΟΙΝΟΥΣΑ.............................3-2
Σκόρερ: 30΄Δελής, 44΄Σαντοριναίος, 88΄Δημητρακόπουλος - 39΄..., 90΄(π) Βέρρος Ν.
Διαιτητές: Φραγκάκης, Αναγνωστίδης Δ., Βασάκης

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών διεξάγεται αύριο Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου στις 17:00 και μόνο ένα παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 17 Σεπτμεβρίου.